UDP (User Datagram Protocol)

Bu madde henüz taslaktır ve eksiktir. Daha sonra yeniden inceleyiniz.

UDP (Kullanıcı Datagram Protokolü), İnternet’teki uygulamalar arasında düşük gecikmeli ve kayıplara toleranslı bağlantılar kurmak için kullanılan İletim Kontrol Protokolüne (TCP) alternatif bir iletişim protokolüdür.

TCP/IP ile Farkı

Hem UDP hem de TCP, Internet Protokolü (IP) üzerinde çalışır ve bazen UDP / IP veya TCP / IP olarak da adlandırılır. Ancak ikisi arasında önemli farklılıklar var.

UDP’nin süreçler arası iletişimi mümkün kıldığı yerlerde, TCP, host-host iletişimi destekler. TCP, bireysel paketler gönderir ve güvenilir bir taşıma aracı olarak kabul edilir; UDP, datagram adı verilen mesajları gönderir ve en iyi çaba gerektiren iletişim şekli olarak kabul edilir.

Ayrıca, TCP’nin hata ve akış kontrolü sağladığı yerlerde, UDP’de böyle bir mekanizma desteklenmez. UDP, bağlantısız bir protokol olarak kabul edilir, çünkü herhangi bir veri aktarımı gerçekleşmeden önce sanal bir devre kurulmasını gerektirmez.

UDP, IP katmanı tarafından sağlanmayan iki hizmet sunar. Sağladığı Port numaralarını ve verilerin bozulmadan geldiğini gösteren “onaylama/sağlama”yı verir

UDP algılanan gecikmenin kritik öneme sahip olduğu ve paket kaybının kötü etkileyeceği “oyun”, “ses ve video haberleşme” gibi uygulamalar için ideal protokoldür.

Sidebar