İnternet | Wiki-Turk

Bakır Kablolar ve Fiber Optik Kablolar

Telekomünikasyon veya telekom, telefon (kablolu ve kablosuz), mikrodalga iletişimi, fiber optik, uydular, radyo ve televizyon yayıncılığı ve internet gibi elektronik teknolojiler yoluyla ses, veri ve video aktarımı gibi bilgi alışverişi sürecini ifade eder. Bir telekomünikasyon “devresi”, her biri bir verici ve bir alıcı ile donatılmış en az iki istasyon olduğu anlamına gelir. Kullanılan telekom teknolojisinin türüne… Devamını oku »

Internet Değişim Noktası (IDN)

İnternet Değişim Noktaları (IDN) veya İngilizce kısaltması ile IXP (Internet Exchange Point), İnternet altyapısında önemli bir bileşendir. Bunu bir nevi “İnternetin Kavşakları” olarak da adlandırabiliriz. İnternet Değişim Noktası nedir? İnternet değişim noktası (IDN), İnternet Servis Sağlayıcılarının (İSS’ler), içerik sağlayıcıların ve İnternet altyapı şirketlerinin birbirleriyle bağlantı kurdukları fiziksel bir konumdur. Ağ sağlayıcılarının kendi ağlarının dışında geçişi… Devamını oku »

Doxxing (İfşa)

Doxing veya doxxing, İnternete dair bir kavramdır ; “birisine ait kişisel bilgilerin derlenmesi ve yayınlanması” anlamına gelir. Bir kişi veya kuruluş hakkındaki özel veya tanımlayıcı bilgileri (özellikle kişisel olarak tanımlayıcı bilgileri) araştırmak ve kamuya açık olarak yayınlamak şeklindedir. Bu bilgileri elde etmek için kullanılan yöntemler, herkese açık veritabanlarında ve sosyal medya web sitelerinde (Facebook gibi)… Devamını oku »

TCP/IP

İnternetin temel iletişim dilidir. Adından da anlaşılacağı gibi, TCP / IP iki ayrı protokolün birleşimidir: TCP (iletim kontrol protokolü) ve IP (İnternet protokolü). İnternet Protokolü standardı ağlar üzerinden gönderilen paketlerin lojistiğini belirler, paketlere nereye gidileceğini ve oraya nasıl gidileceğini söyler. IP, Internet’teki herhangi bir bilgisayarın bir paketi, paketin alıcısına bir veya daha fazla aralıklı başka bir bilgisayara iletmesine izin verir. İletim Kontrol… Devamını oku »

UDP (User Datagram Protocol)

UDP (Kullanıcı Datagram Protokolü), İnternet’teki uygulamalar arasında düşük gecikmeli ve kayıplara toleranslı bağlantılar kurmak için kullanılan İletim Kontrol Protokolüne (TCP) alternatif bir iletişim protokolüdür. TCP/IP ile Farkı Hem UDP hem de TCP, Internet Protokolü (IP) üzerinde çalışır ve bazen UDP / IP veya TCP / IP olarak da adlandırılır. Ancak ikisi arasında önemli farklılıklar var. UDP’nin süreçler… Devamını oku »

OpenURL

OpenURL, internet kullanıcılarının erişim iznine sahip oldukları bir kaynağın kopyasını daha kolay bir biçimde bulmalarını sağlamayı amaçlayan standartlaştırılmış bir URL biçimidir. OpenURL, internet üzerindeki her tür kaynak ile birlikte kullanılabilse de, çoğunlukla kütüphaneler tarafından abonelik gerektiren içeriğe bağlantıyı kolaylaştırmak için kullanılır.

Sidebar