Kripto Para

Kripto para, güvenlik için şifreleme kullanan bir dijital veya sanal para birimidir. Bir şifreleme para biriminin bu güvenlik özelliği nedeniyle sahte olması zordur.

Kripto para birimi, dağıtık bir defter olan blockchain teknolojisine dayanan merkezi olmayan sistemlerdir. Bir kripto para biriminin belirleyici özellikleri, sınırlık sayıda üretilmesi ve teorik olarak devlet müdahalesine veya manipülasyonuna bağlı olmayan, dağıtık bir onay sistemine sahiptir.

Bitcoin Nedir?

İlk blok zincir tabanlı şifreleme para birimi, hala en popüler ve en değerli olan Bitcoin’di. Bugün, çeşitli işlevlere veya özelliklere sahip binlerce alternatif kripto para birimi vardır. Bunlardan bazıları Bitcoin klonları, bazıları ise çatal, ya da önceden var olanlardan ayrılan yeni kripto para birimleri.

Merkez Bankalarının Yönetmediği Para Düşüncesi

Merkez bankaları ise, geniş halk kitlelerinin seçimle iş başına getirdiği hükümetlerin yönetimindedir. Bazen bu yönetimler halk kitlelerinin onaylamadığı bir tarzda da getirilebiliyor -ki Federal Reserve adını taşıyan Amerikan Merkez Bankasının, ABD’ye değil, bir aileye ait olduğu hep yazılan/çizilen bir konudur.

Özellikle, son 40 yılda borsa, taşaronluk ve diğer ticari eşitsizlikler sonucunda paranın belli bir yönde hareket etmesi, bankaların ve Merkez Bankalarının da bu hareketin içinde önemli bir araç olması. “Merkez Bankalarının kontrolünde olmayan bir “Para” yaratmanın altındaki temel felsefe olarak veriliyor. Kripto para yaratıcıları, Merkez Bankasını denklemin dışında bırakmayı istiyorlar. Çoklu kontrol-yönetim ile demokratik bir şekilde yaratılacak ve yönetilecek bir para dünyası hedefliyorlar. 

Digital Para ile Kripto Para Arasındaki Fark

Kripto ve digital paralar, sayılar (digital) halde mevcut olan, elle tutulmayan paralardır.  Elbette fiziksel para birimlerine dönüştürülebilirler. 

Digital paralar bugün dolaşımdaki paraların yaklaşık % 90’ını temsil etmektedir.  İnternet bankacılığı veya bankanın mobil uygulaması aracılığıyla banka havalesi yaptığınızda, banka veya kredi kartlarınızdan (Paypal veya Google Cüzdan) bir ödeme gönderip, aldığınızda, esas itibariyle “dijital para işlemi yapıyorsunuz”demektir .

Kripto Para ise, bir digital para türüdür ama digital paradan farklı olarak, kendisi para birimidir.  En bilineni Bitcoin iken, Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin, Ripple ve IOTA gibi 1000’ün üzerinde cinsleri vardır. 

Tüm dijital para birimleri belirli kuruluşlar ve kurumlar tarafından düzenlenir ve izlenir. Merkezidirler yani işlemler her saniye ülkelerin merkezi bankaları ve diğer tanınmış devlet kurumları gibi belirlenmiş kurumlar tarafından takip edilir. Arkalarında yasal çerçeve ve destek vardır. Dünya çapında geçerlidir.   

Kripto paralar ise  merkezi olmayan, düzensiz ve değerini belirleyen bir kurum bulunmayan paralardır. Bunlar ilgili şifreleme topluluğu tarafından yönlendirilir. Arkalarındaki destek merkezi ya da hukuki değildir.  Dünya çapında geçerli değillerdir. Ancak belli bir çevrede kabul edilirler. 

Sidebar