bitcoin | Wiki-Turk

Kriptoda %51 Saldırısı

%51 saldırısı, blockchain ağının madencilik hash oranının veya hesaplama gücünün %50sinden fazlasını kontrol eden bir grup madenci tarafından, bir blok zincirine (mesela bitcoinlere) yönelik bir saldırıyı ifade eder. Bu tür bir hareket, ağın kontrolünü ele almak, aynı zamanda bitcoin ya da ağın ait olduğu kripto varlığın yönetilmesini ele geçirmek anlamına gelir. Bu nedenle “saldırı” olarak… Devamını oku »

Kararlı Para (Stable Coin)

“Kararlı Para”, sabit değeri olan kripto para birimlerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Örneğin, Tether (USDT), 1 ABD doları karşılığında işlem yapmak isteyen blok zinciri bazlı bir kripto paradır. Tether, ABD dolarına “sabitlenmiş” bir “fiyat istikrarlı kripto para”dır . Günümüzde dolaşımda çok sayıda sabit para vardır. Ancak başarısızlığa uğrayıp, yokolanlar da mevcuttu. Her kararlı paranın kendine özgü bir mekanizması vardır, ancak genellikle… Devamını oku »

Kripto Para

Kripto para, güvenlik için şifreleme kullanan bir dijital veya sanal para birimidir. Bir şifreleme para biriminin bu güvenlik özelliği nedeniyle sahte olması zordur. Kripto para birimi, dağıtık bir defter olan blockchain teknolojisine dayanan merkezi olmayan sistemlerdir. Bir kripto para biriminin belirleyici özellikleri, sınırlık sayıda üretilmesi ve teorik olarak devlet müdahalesine veya manipülasyonuna bağlı olmayan, dağıtık… Devamını oku »

Sidebar