Kriptoda %51 Saldırısı

%51 saldırısı, blockchain ağının madencilik hash oranının veya hesaplama gücünün %50sinden fazlasını kontrol eden bir grup madenci tarafından, bir blok zincirine (mesela bitcoinlere) yönelik bir saldırıyı ifade eder.

Bu tür bir hareket, ağın kontrolünü ele almak, aynı zamanda bitcoin ya da ağın ait olduğu kripto varlığın yönetilmesini ele geçirmek anlamına gelir. Bu nedenle “saldırı” olarak değerlendirilir. Saldırganlar yeni işlemlerin onay almasını önleyerek, bazı veya tüm kullanıcılar arasındaki ödemeleri durdurmalarına izin verebilir. Ayrıca, ağın kontrolündeyken tamamlanan işlemleri tersine çevirebilirler, yani kripto paraları iki katıyla harcayabilirler.

Kesinlikle yeni madeni paralar oluşturamazlar veya eski blokları değiştiremezler. %51’lik bir saldırı, son derece zarar verici olsa bile, muhtemelen bitcoin veya başka bir blockchain tabanlı para birimini doğrudan yok edemez.

% 51 Saldırısı Nasıl Çalışır?

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, dağıtılmış bir defter biçimi olan blok zincirlerine dayanır. Bu dijital dosyalar (bloklar), bir kripto para birimi ağında yapılan her işlemi kaydeder ve gözden geçirilmek üzere ağın içindeki madencilerin dikkatine gönderilirler. Sonuç olarak, hiç kimse bir madeni parayı iki kez harcayamaz.

Adından da anlaşılacağı gibi, bir blok zinciri, belirli bir dönemde tamamlanan tüm işlemleri kaydeden veri demetleri olan bir blok zinciridir. Bitcoin için yaklaşık her 10 dakikada bir yeni bir blok oluşturulur. Bir blok tamamlandıktan veya çıkarıldıktan sonra, halka açık defterin sahte bir sürümü ağ kullanıcıları tarafından hızlı bir şekilde tespit edilip reddedileceği için değiştirilemez.

Ancak, ağdaki bilgi işlem gücünün çoğunu kontrol ederek, bir veya bir grup saldırgan, yeni blokları kaydetme sürecine müdahale edebilir. Diğer madencilerin blokları tamamlamasını önleyerek teorik olarak yeni blokların madenciliğini tekelleştirmelerine ve tüm geliri kazanmalarına izin verebilirler.

Madencilik havuzu olan gHash.IO, Temmuz 2014’te bitcoin ağının bilgi işlem gücünün %50’sini kısaca aşarak havuzun ağdaki payını azaltmayı gönüllü olarak taahhüt etmesine neden oldu. Bir açıklamada, gelecekte toplam madencilik gücünün% 40’ına ulaşmayacağını söyledi.

% 51 Saldırısına Ait Örnekler

Ethereum’a dayalı iki blok zinciri olan Krypton ve Shift, Ağustos 2016’da% 51 saldırısına uğradı.

Mayıs 2018’de, 26. en büyük kripto para birimi olan Bitcoin Gold, %51 saldırısına uğradı. Kötü niyetli kişi veya kişiler, Bitcoin Gold’un büyük bir hash gücünü kontrol etti, öyle ki Bitcoin Gold art arda değişim eşiklerini yükseltmeye çalışsalar bile saldırganlar birkaç gün boyunca iki kat harcama yapabildiler ve sonunda 18 milyon dolardan fazla Bitcoin Gold çaldılar.

%51 Saldırısı ile %34 Saldırısı Arasındaki Fark

Temelde bir blok zincirinden farklı olan ancak benzer hedeflere ulaşmak için tasarlanmış dağıtılmış bir defter olan tangle, teorik olarak ağın hash oranının üçte birinden fazlasını dağıtan bir saldırgana yenilebilir, buna %34 saldırısı denir.

Sidebar