BlockChain | Wiki-Turk

Kriptoda %51 Saldırısı

%51 saldırısı, blockchain ağının madencilik hash oranının veya hesaplama gücünün %50sinden fazlasını kontrol eden bir grup madenci tarafından, bir blok zincirine (mesela bitcoinlere) yönelik bir saldırıyı ifade eder. Bu tür bir hareket, ağın kontrolünü ele almak, aynı zamanda bitcoin ya da ağın ait olduğu kripto varlığın yönetilmesini ele geçirmek anlamına gelir. Bu nedenle “saldırı” olarak… Devamını oku »

NFT (Non-Fungible Token)

Blok zinciri (BlockChain) üzerinden “başka bir benzeri olmayan dijital öğe”lerin sahipliğini satın almanıza ve satmanıza ya da bunlara kimin sahip olduğunu takip etmenize olanak tanıyan sistemdir.  NFT “değiştirilemez jeton” anlamına gelir ve teknik olarak çizimler, animasyonlu GIF’ler, şarkılar veya video oyunlarındaki öğeler dahil olmak üzere dijital her şeyi içerebilir. Bir NFT, gerçek hayattaki bir tablo gibi… Devamını oku »

BlockChain (Blok Zinciri)

Bir blok zinciri , bir ağdaki tüm katılımcılar tarafından paylaşılan kriptografik olarak imzalanmış, değiştirilemez işlem kayıtlarının bir listesidir.  Her kayıt bir zaman damgası ve önceki işlemlere referans bağlantıları içerir. Bu bilgilerle, erişim haklarına sahip herhangi biri, herhangi bir katılımcıya ait olan, işleminin herhangi bir aşamasında geçmişinde herhangi bir noktada geri izleyebilir.  Bir blok zincir , daha geniş dağıtık defter (ledger)… Devamını oku »

MenaPay

MenaPay, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki blockchain teknolojisine dayanan ilk ödeme sistemidir. MenaPay, geleneksel ödeme yöntemleri yerine, şifreli blockchain ağı üzerinden ödeme yapar. Bu, her türlü kullanıcı için ve günlük hayatın her yönü için güvenli ve şeffaf bir ödeme ağı sağlar. Kasım 2017’de lanse edilen MenaPay projesi, bölgedeki 18 ülkede yaşayan 420 milyon kişiye gelişmiş… Devamını oku »

Sidebar