kripto para | Wiki-Turk

Thodex (Kripto Para Borsası)

2017 yılında Faruk Fatih Özer tarafından Koineks ismiyle kurulan şirket, mart 2020’de THODEX adını aldı. 5 farklı kripto paranın alım satımına aracılık etmekle başlayan şirket daha sonra bu sayıyı 20’nin üzerine çıkardı. Ayrıca başka ilke imza atarak Türkiye’nin ilk Bitcoin ATM’sini kurdu. Kullanıcıların güvenliği için 2FA ve mail onayı sistemi kullanan şirket, üyelerinin web sitesi üzerinden işlemlerini hızlıca… Devamını oku »

BlockChain (Blok Zinciri)

Bir blok zinciri , bir ağdaki tüm katılımcılar tarafından paylaşılan kriptografik olarak imzalanmış, değiştirilemez işlem kayıtlarının bir listesidir.  Her kayıt bir zaman damgası ve önceki işlemlere referans bağlantıları içerir. Bu bilgilerle, erişim haklarına sahip herhangi biri, herhangi bir katılımcıya ait olan, işleminin herhangi bir aşamasında geçmişinde herhangi bir noktada geri izleyebilir.  Bir blok zincir , daha geniş dağıtık defter (ledger)… Devamını oku »

İlk Para Teklifi (Initial Coin Offering – ICO)

Bir jeton (token) ya da kripto para ile ilgili BlockChain projesi geliştirirken, ihtiyaç duyulan finansman için fon yaratma stratejisidir.  ICO genellikle “Kitlesel Fonlama” ya da “Halka Arz (Initial Public Offering – IPO)” ile karşılaştırılıyor. Çünkü ICO aynen IPO gibi hisse karşılığı para toplar ve yatırımcısına kar sözü verir. Ama sözünü tutamama olasılığı yüksektir. Çünkü sunduğu… Devamını oku »

Kararlı Para (Stable Coin)

“Kararlı Para”, sabit değeri olan kripto para birimlerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Örneğin, Tether (USDT), 1 ABD doları karşılığında işlem yapmak isteyen blok zinciri bazlı bir kripto paradır. Tether, ABD dolarına “sabitlenmiş” bir “fiyat istikrarlı kripto para”dır . Günümüzde dolaşımda çok sayıda sabit para vardır. Ancak başarısızlığa uğrayıp, yokolanlar da mevcuttu. Her kararlı paranın kendine özgü bir mekanizması vardır, ancak genellikle… Devamını oku »

MenaPay

MenaPay, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki blockchain teknolojisine dayanan ilk ödeme sistemidir. MenaPay, geleneksel ödeme yöntemleri yerine, şifreli blockchain ağı üzerinden ödeme yapar. Bu, her türlü kullanıcı için ve günlük hayatın her yönü için güvenli ve şeffaf bir ödeme ağı sağlar. Kasım 2017’de lanse edilen MenaPay projesi, bölgedeki 18 ülkede yaşayan 420 milyon kişiye gelişmiş… Devamını oku »

FigoPara

Figo, Foriba tarafından finansal teknoloji uygulamaları geliştirmek için kurulmuştur. 2017 yılında kurulan Figopara, halihazırda “TEDARİKÇİ FİNANSMANI” konusunda çalışan bir teknoloji şirketidir. Müşterilerine sunduğu dijital platform ile tüm finansal akışı otomatize eder; alıcı, tedarikçi ve bankalar arasındaki süreçlerin ilgili kanun & yönetmeliklere uygun olarak en hızlı ve sorunsuz şekilde gerçekleşmesine aracılık eder.

Kripto Para

Kripto para, güvenlik için şifreleme kullanan bir dijital veya sanal para birimidir. Bir şifreleme para biriminin bu güvenlik özelliği nedeniyle sahte olması zordur. Kripto para birimi, dağıtık bir defter olan blockchain teknolojisine dayanan merkezi olmayan sistemlerdir. Bir kripto para biriminin belirleyici özellikleri, sınırlık sayıda üretilmesi ve teorik olarak devlet müdahalesine veya manipülasyonuna bağlı olmayan, dağıtık… Devamını oku »

Kripto Para Madenci Havuzları

Kripto para madenciliği yapmak donanım ve elektrik açısından pahalı bir uğraş olduğunda, madencilik havuzları denilen madencilik grupları kuruldu. Bunlar çok kişi olmanın hash gücünü kullanmayı daha akıllıca bulan, karşılığında da ödülden kendi hash gücü kadar almayı kabul ederek, katkıda bulunan kişilerdir. Havuzlar, katılımcılarından işlemler için komisyon bazlı ücretler alabiliyor. Tarihçe Ilk madencilik havuzu Slushpool 2010… Devamını oku »

Ethereum

Ethereum açık kaynaklı, halka açık, zincirleme modeli merkezli hesaplama platformu ve smart contract protokolü özelliğini sağlayan işletim sistemidir. İşlem bazlı durum geçişleri ile Nakamoto consensus protokolünün güncellenmiş bir versiyonunu destekler. Ether, Ethereum platformu tarafından üretilen kripto para birimidir. Ether, banka hesapları arası transfer edilebilir ve madencilik hesaplamalarını karşılamak için kullanılabilir. Ethereum, merkezi olmayan Turing sanal makinesinin… Devamını oku »

Sidebar