İlk Para Teklifi (Initial Coin Offering – ICO)

Bir jeton (token) ya da kripto para ile ilgili BlockChain projesi geliştirirken, ihtiyaç duyulan finansman için fon yaratma stratejisidir. 

ICO genellikle “Kitlesel Fonlama” ya da “Halka Arz (Initial Public Offering – IPO)” ile karşılaştırılıyor. Çünkü ICO aynen IPO gibi hisse karşılığı para toplar ve yatırımcısına kar sözü verir. Ama sözünü tutamama olasılığı yüksektir. Çünkü sunduğu ürün ya da hizmet henüz başlatılmamış bir şeydir. Bu nedenle daha çok kitlesel fonlamaya (Crowdfunding) benzer, oradaki fark ise, kitlesel fonlamanın aksine burada yatırımcı bir finansal hisseye sahiptir. Katkısından dolayı da kar payı beklentisi vardır. 

ICO projelerinin zaman içinde kötüye kullanımı ortaya çıktığı için, ülkeler ICO kampanyalarına karşı düzenlemeler getirdi. Aşağıda şimdiye kadar yapılmış ve en yüksek fon yakalamış olan 5 ICO kampanyasını görüyorsunız.

ICO Kısa Tarihi

Bitcoin 2009’da çıktı. Ancak altyapının önemi daha sonraki yıllarda yavaş yavaş farkında varıldı. Bu nedenle BlockChain projeleri için para toplama fikri de daha sonra geldi. ICO’lar ilk olarak 2017’de popülerlik kazandı. Ama ondan önceki 4 yıldan beri varlardı. 

Ethereum ekibi, Eylül 2014’te projenin ICO’su sırasında yaklaşık 18.4 milyon dolar topladı. Ve ondan sonra, ICO’nun şöhreti arttı.

Sidebar