Derin Web (Deep Web)

Derin Web, İnternet’in geleneksel arama motorlarına erişilemeyen büyük bölümüdür. Bazen “Görünmez Web” olarak da adlandırılır. Görünen bölüme nazaran çok daha büyüktür.

Derin Web Neleri İçerir?

Derin Web içeriği, e-posta iletileri, sohbet iletileri, sosyal medya sitelerindeki özel içerikler, elektronik banka bildirileri, elektronik sağlık kayıtları ve Internet üzerinden erişilebilen diğer tüm içeriklerdir. Bunlar, Google, Yahoo, Bing, DuckDuckGo gibi arama motorları tarafından taranmayan ve dizine eklenmeyen içeriklerdir.

Derin Web Neden İndekslenmez?

Derin Web içeriğinin indekslenmeme nedeni mahremiyettir ve çeşitlidir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • içeriğin mülkiyeti özel olabilir, bu durumda içeriğe yalnızca sanal bir özel ağ (VPN)[2]  aracılığıyla gelen onaylı ziyaretçiler erişilebilir. 
  • İçerik ticari olabilir, bu durumda içerik bir üye duvarının arkasında bulunur ve yalnızca ücret ödeyen müşteriler tarafından erişilebilir. 
  • İçerik, kişisel tanımlanabilir bilgiler içerebilir ; bu durumda, içerik uyumluluk (örneğin Kişisel Veriler Kanunu ya da GDPR [3]) düzenlemeleriyle korunur ve ancak erişim izni verilen kişiler tarafından yalnızca bir portal üzerinden erişilebilir. 

Derin Web Ne Kadar büyüktür?

Derin Web’in ne kadar büyük olduğu bilinmemektedir, ancak birçok uzman, arama motorlarının İnternet üzerinden erişilebilecek tüm içeriğin % 1’inden daha azını taradığını ve indekslere eklediğini tahmin etmektedir. 

İnternet’in arama motorları tarafından taranıp indekslenen kısımlarına bazen Yüzey Web’i denir . “Deep Web” terimi, ilk olarak BrightPlanet tarafından ‘The Deep Web: Hidden Value ile Yüzleşmek’ başlıklı beyaz bir makalede yazılmıştır.

Derin Web ile Karanlık Web Aynı Şey midir?

Derin Web genellikle Karanlık Web terimi ile karıştırılmaktadır. Derin Web içeriği gibi, karanlık Web içeriğine de geleneksel arama motorları tarafından erişilemez, ancak bunun nedeni genellikle içeriğin yasadışı olmasıdır.

Karanlık Web[1] derin web’in bir alt kümesidir.

Linkler

  1. Karanlık Web (Dark Web)
  2. VPN (Virtual Private Network)

Sidebar