Karanlık Web (Dark Web)

Aynı zamanda karanlık ağ olarak da adlandırılan karanlık web, internetin arama motorları tarafından görülmeyen yani endekslenmemiş şifreli bir kısmıdır. Karanlık web, derin web’in [1] bir alt bölümüdür . 

Nasıl Erişilir

Bu siteler endekslenmedikleri için arama motoru sonuç sayfalarında bulunmaz, ancak sitenin adresini yani URL’yi bilen bir tarayıcıya sahip herhangi biri tarafından erişilebilir. Karanlık web sayfalarına erişebilmek için;

  • Doğru şifre anahtarına sahip özel bir yazılım
  • Erişim hakları
  • İçeriğin adresine (web adresi)

sahip olmak gerekir.

Karanlık Web Siteleri Ne İçin Var?

Karanlık web siteleri basitçe mahremiyet isteyen iş ve insanlar tarafından yaratılır.

Karanlık web sitelerini açanlardan bir kısmı kanuna aykırı işler yapanlar ya da bu tür insanlar müşterileri ile buluşma olanağı sağlamayı hedefleyen kişilerdir. Bu tür işler arasında, çalıntı kredi kart numaralarının ya da uyuşturu maddelerin satışı örnek gösterilebilir.

Ancak bu tür siteler daha çok suç unsurlarının kullandığı bir alan olarak sınıflandırılsa da, bazen de özel ticari bilgilerin değişimi gibi tamamen yasal nedenlerle mahremiyet isteyen insanlar tarafından yaratılır ve kullanılır. Böyle bir durumda, şifre bilgisi kullanıcılar arasında (P2P) ağ bağlantısı yoluyla veya Tor[2] gibi bir gizleme ağı kullanılarak paylaşılabilir .

  1. Derin Web (Deep Web)
  2. Tor
Sidebar