Güvenli Liman (Safe Harbour)

Güvenli Liman (Safe Harbour), belirli koşulların yerine getirilmesi koşuluyla, yasal veya düzenleyici sorumluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılır.

Finans, emlak ve hukuk endüstrilerinde kullanılan bir deyimdir. Belirsizliği azaltmak için kullanılır.

Bir Örnek : Kişisel Veriler’de Güvenli Liman

Güvenli Liman kavramını daha iyi anlatmak için örnekleyelim; Bilişim alanında “Güvenli Liman” terimini kullandığımız alanlardan birisi “kişisel verilerin korunması kanunu”dur. Avrupa Birliği, 2013’de Edward Snowden tarafından ortaya dökülen bilgilerden önce [1], Avrupalı internet kullanıcılarının verileri için ABD’yi “Güvenli Liman” olarak ilan etmişti. Ancak Snowden, Amerikan istihbarat Örgütlerinin (NSA), internet devlerinin veri depolarına herhangi bir hukuki gerekçe olmaksızın istediği gibi girip çıktığını anlayınca, Avrupa Adalet Divanı “Güvenli Liman” anlaşmasını bozmuştu[2][3].

Avrupa Birliği 2016’da yürürlüğe giren Kişisel Veriler Kanunu (GDPR) kapsamında “Güvenli Liman” tanımları yapıyor. ABD’nin Güvenli liman tanımı iptalinden sonra, Avrupalı vatandaşların hangi bilgilerinin toplanabileceğini tanımlamıştı [4]. En son İrlanda Facebook’a Avrupalı kullanıcılarının verilerinin ABD’ye gönderilmesinin durdurulmasını emretti [5].

Türkiye’de ise “Kişisel Verileri Koruma Kurulu” henüz “Güvenli Liman” tanımlaması yapmış değil. Bu nedenle de eleştiriliyor.

Linkler

  1. NSA’in AB Konsolosluklarını Takip Ettiği Ortaya Döküldü
  2. Avrupa Adalet Divanı ‘Safe Harbour’ Anlaşmasını Geçersiz İlan Etti; Şimdi Microsoft, Facebook, Google Ne Yapacak?
  3. Safe Harbor Privacy Principles
  4. Safe Harbour Sonrasında AB, Avrupalı Vatandaşlardan Toplanacak Bilgilerin Sınırlarını Belirledi-
  5. İrlanda, Facebook’a Avrupalı Kullanıcıların Verilerini ABD’ye Göndermeyi Durdurması Talimatı verdi
Sidebar