Avrupa Birliği | Wiki-Turk

JediBlue (Reklam Anlaşması)

Washington Post tarafından ortaya çıkarılan Jedi Blue, Alphabet ve Meta Platforms arasında, Facebook’un kendi reklam hizmeti planlarını sona erdireceği sözü karşılığında, Google’ın reklam açık artırmalarında yasadışı bir avantaj sağlayan bir anlaşmanın adı

Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası (DMCA)

Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası (Digital Millennium Copyright Act), 1998’de ABD’de yayınlanan ve Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (WIPO) iki 1996 antlaşmasını uygulayan bir telif hakkı yasasıdır. Dijital Haklar Yönetimi (DRM) olarak bilinen önlemlere uygun olmadan müzik, film ve diğer sanat eserlerinin kopyalanması, üretimi ve dağıtımını yasaklar. DMCA özellikle internet üzerinde müzik ve film dağıtımlarının kolayca… Devamını oku »

PSD (EU Payment Services Directive)

PSD, Avrupa Birliğindeki Ödeme Servisleri Yönergesinin kısaltılmış adıdır (Payment Services Directive). İlk PSD 2009 yılında [1] yayınlandı ve PSD1 olarak adlandırıldı. 2015 yılında ise güncelleme yapıldı [2] ve bu da PSD2 olarak tanımlandı. Ülkemizde Ödeme Hizmetleri ile ilgili kanun 27 haziran 2013’de Resmi Gazete’de 6493 sayılı kanun olarak yayınlandı[3] Amaç Avrupa Ödeme Servisleri Yönergesinin amacı,… Devamını oku »

Sidebar