Chelsea Manning (Bradley)

Bu madde henüz taslaktır ve eksiktir. Daha sonra yeniden inceleyiniz.

Er Manning, 2010 yılında Wikileaks[1] üzerinde yayınlanan “Pentagon Papers”ı[2] sızdıran kişi olarak tanındı. Asıl adı Bradley Manning iken, 2016 yılında cinsiyet değişikliği ameliyatı olarak “Chelsea Manning” ismini aldı.

Tutuklanma Süreci

Amerikan ordusunda gizli servis analisti olarak çalışan Manning 2010 yılında Wikileaks sitesine 700 bin dosyayı kapsayan bilgi sızdırdığı gerekçesiyle Irak’ta iken tutuklandı ve ABD/Maryland eyaletindeki bir cezaevine konuldu.

Manning’i Adrian Lamo isimli hacker’ın, “ulusal güvenlik” endişeleri sebebiyle ele verdiği öğrenildi. Manning’in, internet üzerinde içini dökebileceği bir kişi olarak seçtiği Lamo, Manning’in kendisine Afganistan’daki bir hava bombardımanının görüntülerini Wikileaks verdiğini söylediğini belirtmişti.

Wikileaks isimli web sitesinde yer verilen ve 2007 yılında Bağdat’ta bir helikopterden sivillere ateş açılması görüntülerinin, portale uzman analist Manning tarafından ulaştırıldığı anlaşıldı. 2007 Temmuz ayında Bağdat’ta gerçekleştirilen hava saldırısında 2’si çocuk toplam 12 sivil yaşamını yitirmiş, Pentagon, olay anında helikopterlerin bir düşman saldırısına cevap verdiğini açıklamıştı. Videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Dava Süreci

Manning mahkemeye çıkarılmadan önce, kendisine tecrit dahil çeşitli disiplin kuralları uygulandığı için açlık grevi yapmış ve 2 kere intihar teşebbüsünde bulunmuştu.

Bradley Manning davası 2013 yılında sonuçlandı ve mahkeme kendisine 35 yıl hapis cezası verdi. Ayrıca rütbesi erliğe indirildi, tüm ücret ve sosyal haklarını kaybetti. Cezasının 1/3’ünü doldurduktan sonra şartlı tahliye hakkı verildi.

Manning en önemli suçlama olan “düşmana yardım”dan suçlu bulunmadı. Bulunsaydı cezası ömür boyu hapis olabilecekti. Manning İstihbarat Kanunu, Bilgisayar Dolandırıcılığı ve İhlal Kanunları ile Askeri Yargı konularında suçlu bulundu. Manning ilk etapta bu suçlardan 136 yıl ceza ile karşı karşıya kalmıştı. Ama hakim daha sonra bazı suçlamaların 2 kere yapıldığını bulmuş ve ceza 90 yıla inmişti.

Savcılık sürecinin tamamen gizli kapılar arkasında geçtiği, savunmanın ise sızdırma olayı sırasında Manning’in içinde bulunduğu ruhsal duruma odaklandığı, cinsiyet çatışması yaşadığı, izole edilmiş bir durumda olduğu belirtilmiş durumda. Bu tür uzun süreli durumlarda klinik anlamda sıkıntı oluştuğu, bunun sosyal, mesleki ve diğer alanlarda kendisini gösterdiği savunulurken, ordunun bu konuda bir ruhsal destek oluşturması gerekirken, bunu yapmadığına işaret edildi.

Savunma Manning’i aynı zamanda yayınladığı ve tartışmaya açmak istediği belgeler konusundaki yetkisini olduğundan fazla gören bir idealist olarak tanımladı.

Manning de bir süre önce “sızdırma” için özür dilemiş ve “Karar verdiğimde pek çok sorun ile uğraşıyordum. Tabi bu bir bahane olamaz.” demiş ve topluma geri dönüp, kendisi için mahkemede “alkolik ve beceriksiz ebeveyeynlerin çocuğu” diyen halası ve kızkardeşi dahil tüm ailesi ile ilişkilerini yeniden kurmak istediğini belirtmişti. Manning bundan önce kararı ve hareketleri nedeniyle bir bedel ödemesi gerektiğini anladığını da söylemişti.

Kapanışta savcı “caydırıcılık” amaçlı olarak 60 yıl hapis ve 100.000 $ tazminat talebinde bulunmuştu.

Kapanış savunmasında ise, savcılık Manning yüzünden Amerikan diplomatlarının, yabancı eşdeğerleri ile aralarının bozulduğunu hatırlatmıştı. Savunma, savcının 60 yıl talebine karşın, Manning’in sızdırdığı belgeler üzerindeki gizliliğin kaldırıldıktan sonra hala hapiste kalmaması gerektiğini söyledi. Karar açıklandığında, Manning destekçilerinin “Senin için savaşmaya deva edeceğiz Bradley” ya da “Sen Bizim Kahramanımızsın” benzeri sloganlar atmıştı.

Cinsiyet Değişikliği

Transseksüel’lerin Amerikan ordusuna girişini engelleyen yasak 2016 temmuz ayında kaldırıldı. Bradley Manning buna dayanarak ameliyat olma talebinde bulundu ve “Orduyu bu yasağı kaldırdığı için alkışlıyorum. Şimdi bana “ben” olabilmem için izin vermelerini istiyorum” dedi. Ancak Amerikan ordusu, o günden sonra Manning’in bu açıklamasına karşı bir yorum yapmadı. Bunun üzerine 28 yaşındaki Manning kısa bir süre önce, isteğini elde etmek için açlık grevine başladı [1].

Manning Amerikan ordusunu, kendisini cinsiyet memnuniyetsizliğine karşı tedavisi yapmaya çalıştığı için zorbalıkla suçladı. Manning bir süre önce intihara teşebbüs etmişti. Psikologlar nisan ayında bu ameliyatın yapılması tavsiyesinde bulunmuşlardı.

Manning’in ameliyatının Amerikan ordusunun yeni cinsiyet değiştirme politikası çerçevesinde gerçekleştirildi.

Manning, Irak’ta istihbarat analisti olarak çalışırken, elinden geçen dosyalardan 700.000 kadarını Wikileaks’e aktarmıştı. Olay araştırılırken, internetten arkadaşı olan birisine bunu anlatınca yakalandı. 35 yıl hapse mahkum oldu.

Serbest Bırakılması

Chelsea Manning, cinsiyet değiştirme ameliyatı da olduğu ordu hapishanesinden 17 mayıs 2017’de çıktı.

35 yıl hapise mahkum edilmişti. Yani 2045 yılına kadar hapiste kalacaktı. Bu arada 2 kere intihara teşebbüs etmişti. Destekçileri cezasının sonuna kadar hayatta kalamayacağından korkuyorlardı.

İnsanı duyguları güçlü bir kişi olduğu ve ordunun sivil halka karşı hukuksuz uygulamalarına tepki duyduğu anlaşılan Manning, Bradley ismiyle ve erkek olarak askerlik yapmış ama hapisanede Chelsea ismine geçmiş ve transeksüel kimliğini ortaya koymuştu.

Barack Obama görevden ayrılmadan önce Manning’in kalan cezasını affetmişti. Manning halen ordu elemanı durumunda ve sigortası sürüyor.

Yeniden Hapise Atılması

Chelsea Manning, mart 2019’da Wikileaks aleyhine tanıklık etmesi için zorlandı. Manning, büyük jüri sürecinin gizliliğine itiraz ettiğini ve mahkemede bildiği her şeyi açıkladığını söyledi. Hakim ise, tanık oluncaya veya büyük jüri çalışmalarını bitirinceye kadar hapiste kalacağını söyledi. Gözaltına alındıktan sonra yaptığı açıklamada Manning ” Özellikle ahlaki olarak itiraz ettiğim gizli bir sürece, özellikle de eylemcileri tuzağa düşürmek ve zulmetmek için kullanılan bir sürece katılmayacağım “dedi. Manning halen hapiste tutuluyor.

Linkler

  1. Chelsea ends hunger strike after Army cooperates
  2. Chelsea Manning, Wikileaks Aleyhine Konuşmayı Reddettiği için Yeniden Hapsedildi
Sidebar