Julian Assange

Julian Paul Hawkins olarak 3 Temmuz 1971’de, Avustralya’nın Townsville kentinde doğdu. Julian Hawkins’ın anne-babası daha doğmadan ayrıldılar. Julian 1 yaşındayken, annesi Richard Brett Assange ile evlendi. Assange’ın soyadı, baba olarak kabul ettiği bu üvey babasından gelir.

Dahi düzeyinde IQ’su bulunuyor. Bilgisayar Programcısı, Gazeteci, Aktivist olarak tanımlanıyor.

Çocukluğu ve Gençlik Yılları

Assange, alışılmadık bir çocukluk geçirdi, çünkü ilk yıllarının bir kısmı annesi Christine ve üvey babası Brett Assange ile parasız bir hayat içinde sürekli seyahat ediyordu. Çift, tiyatro prodüksiyonlarını yapmak için birlikte çalıştı. Christine ve Brett Assange, 1979’da boşandı. 

Brett Assange daha sonra Julian’ı “her zaman savaşan keskin bir çocuk” olarak nitelendirdi. Brett ve Christine arasındaki ilişki daha sonra sonlandı ve Assange ve annesi göçebe yaşam tarzı sürdürmeye devam etti. Assange’ın, yaklaşık 37 farklı okulda ve çoğunlukla evde eğitim gördüğü raporlandı.

Assange, henüz 18 yaşındayken Teresa adında bir kadınla evlendi. Bu evlilikten şu anda bir yazılım geliştirici olan Daniel Assange doğdu. Çift ayrıldı Daniel’in çocukluğunun büyük bir bölümünü Assange ile geçirdi. Fransız Cumhurbaşkanı François Hollande’a yazdığı bir mektup nedeniyle, Assange’ın başka bir çocuğu daha olduğunu biliyoruz.

İlk Hackerlık Yılları

Assange bilgisayarlara olan tutkusunu bir genç olarak keşfetti. 16 yaşındayken, ilk bilgisayarını annesi hediyeetti. Çok geçmeden bilgisayar sistemlerini hackleme yeteneği geliştirdi. 1991 yılında bir telekomünikasyon şirketi olan Nortel’in ana terminaline girişinde başı belaya girdi. Assange, Avustralya’da 30’dan fazla hackleme suçlamasıyla suçlandı ve verdiği zararlardan dolayı para cezası aldı.

Genç yaşından ve internet yaygınlaşmadan önceden bu yana hackerlık yapıyor. Birçok yüksek profilli organizasyonun veritabanlarına girdiği kaydediliyor. Kendi notlarında bu yıllarda, Avustralya’da yaşarken Kanada, Avrupa, ABD gibi pek çok yerdeki firmanın bilgisayar sistemlerine sızdığı ve aynı sızmaları yapan diğer genç hackerlarla karşılaşarak, isim yaptığı kaydediliyor. O yıllarda kullandığı isim “Mendax” idi.

Assange, kariyerine bilgisayar programcısı ve yazılım geliştiricisi olarak devam etti. Melbourne Üniversitesi’nde matematik okudu. Derecesini almadan okulu bıraktı, daha sonra ahlaki sebeplerden dolayı üniversiteden ayrıldığını iddia etti. Assange, ordu için bilgisayar projelerinde çalışan diğer öğrencilere karşı çıktı.

Wikileaks Dönemi

2006 yılında, Assange, gizli bilgileri uluslararası ölçekte toplamak ve paylaşmak isteyen bir web sitesi olan WikiLeaks üzerinde çalışmaya başladı. Site 2007 yılında İzlanda’da resmen başlatıldı. 

O yılın ilerleyen dönemlerinde WikiLeaks, Guantanamo gözaltı merkezi hakkında ayrıntılı bilgi sağlayan bir ABD askeri el kitabı yayımladı. WikiLeaks , Eylül 2008’de isimsiz bir kaynaktan aldığı başkan yardımcısı adayı  Sarah Palin’den gelen e-postaları da paylaştı .

CitizenFive Sızıntıları

2010’da WikiLeaks’in yayınladığı bir dizi sızıntı, ABD ordusunu zora soktu. Sızıntı Afganistan savaşı (temmuz 2010)[1] ve Irak savaşı (ekim 2010) [2] hakkında detaylar veriyordu. Özellikle “Collateral Murder” (nisan 2010) adını taşıyan video kamuoyunda büyük tepkiye neden oldu. Videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Sızıntıların ardından ABD, WikiLeaks hakkında bir soruşturma başlattı ve müttefik ülkelerden yardım istedi. 

Sızıntıları yapan kaynak “Citizenfive” olarak geçiyordu. Daha sonra bunun savaş alanında masumların öldürülmesinden rahatsız olan bir “analist” olduğu ortaya çıkarıldı [3].

Bu sızıntılar içinde Türkiye’yi ilgilendiren bölümler de yer alıyordu [4].

Cinsel Taciz Tartışması

ABD sızıntılardan çok rahatsız oldu ve soruşturma başlattı ama Julian Assange ülke dışında ve Avustralyalı olduğu için farklı bir yol izlediği iddia ediliyor.

Aralık 2010’un başlarında, Assange’a, Ağustos ayının başından bu yana, İsveç polisi tarafından 2 farklı kadının cinsel taciz şikayeti nedeniyle soruşturma altına alındığını öğrendi. 6 Aralık’ta İsveç makamları tarafından “Avrupa Tutuklama Emri” çıkarıldıktan sonra, İngiliz Polisi tarafından tutuklanmak istendi. Assange İngiliz Polisinin tutuklama isteğinin, ABD’ye teslim amacıyla olduğunu iddia etmeye başladı.

2011 yılının başlarında emri temyize götürmek için yapılan bir dizi iade duruşmasının ardından Assange, 2 Kasım 2011’de Yüksek Mahkemenin temyiz başvurusunu reddettiğini öğrendi. Yine şartlı kefaletle Assange, İngiltere Yüksek Mahkemesine itiraz etme planlarını yaptı.

Ağustos 2015’te, İsveçli savcılar zaman aşımı nedeniyle cinsel saldırı iddialarını – tecavüz hariç – düşürdü. Tecavüz iddialarındaki zaman aşımı ise 2020’de sona erecek.

Londra – Ekvator Büyükelçiliğindeki Yaşamı

Assange, Haziran 2012’de Londra’daki Ekvador Büyükelçiliğine sığınarak, İngiliz Polisi tarafından İsveç’e iade edilmesini önlemek istedi. Yaklaşık iki ay sonra, Ağustos 2012’de, Assange’a Ekvador hükümeti tarafından siyasi sığınma hakkı verildi. Böylece Assange diplomatik yollardan, İngiltere’nin tutuklanmasından korundu.

Şubat 2016’da Bir Birleşmiş Milletler paneli Assange’ın keyfi bir şekilde gözaltına alındığını tespit etti ve serbest bırakılması için serbest bırakılmasını ve tazmin edilmesini önerdi. Ancak, hem İsveç hem de İngiliz hükümetleri bu bulguları bağlayıcı olmadığını reddetti ve Ekvador büyükelçiliğinden ayrılırsa Assange’nin tutuklanacağını yineledi.

19 Mayıs 2017’de İsveç, Julian Assange’a tecavüz soruşturmasını sonlandıracağını söyledi. Assange ise Ekvador Büyükelçiliği’nden muhabirlere : “Bugün önemli bir zafer kazansak ve haklı olsak da, yol bitmedi. Savaş, daha yeni başlıyor” dedi.

Assange, Aralık 2017’de Ekvador vatandaşlığı aldı, ancak ülke ile olan ilişkisi kısa sürede kötüye gitti. Mart 2018’de, hükümet internet erişimini, eylemlerinin “ülkenin İngiltere’yle, Avrupa Birliği’nin diğer ülkeleriyle ve diğer ülkelerle kurduğu iyi ilişkileri tehlikeye attığı” gerekçesiyle kesti [5].

Nisan 2019’da Ekvador Assange’ın iltica hakkının geri çekildiğini açıkladıktan sonra WikiLeaks’in kurucusu Londra Büyükelçiliği’nde tutuklandı. 

2016 ABD Başkanlık Yarışı’nı Etkilemesi

Assange ve WikiLeaks 2016 yazında ABD başkanlık yarışı sırasında manşetlere geri döndü . Temmuz ayı başlarında, WikiLeaks, devlet sekreteri olarak görev süresi boyunca Clinton’un özel sunucusundan 1.200’den fazla e-posta yayınladı. Ayın ilerleyen saatlerinde WikiLeaks, Demokratik Ulusal Komite’den , DNC başkanı Debbie Wasserman Schultz’in istifasına yol açan Clinton’un ana rakibi Bernie Sanders’i baltalamak için çaba sarfettiğini gösteren bir e-posta grubu yayınladı .

WikiLeaks, Ekim ayında, Clinton kampanya başkanı John Podesta’nın konuşmalardan Wall Street bankalarına yapılan alıntıları içeren 2.000’den fazla e-postayı duyurdu. Bu noktada ABD hükümet yetkilileri, Rus ajanlarının DNC sunucularına girdiği ve e-postaları WikiLeaks’e sağladığı inancıyla halka açılmıştı, ancak Assange sürekli olarak bunun böyle olmadığını vurguladı.

Seçim arifesinde Assange, Trump kampanyasından yayınlamak için hiçbir zaman belge almadığını belirten hiçbir “kişisel sonuçları etkileme arzusu” ilan etmediğini açıkladı. “2016 ABD Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonucuna bakılmaksızın” diye yazdı, “asıl zafer, çalışmalarımız sonucunda daha iyi bilgilendirilen ABD halkıdır.” Kısa bir süre sonra, Trump seçimlerin galibi ilan edildi.

Linkler

  1. Bir Savaşın Günlüğü: WikiLeaks’ten Afganistan Raporu
  2. WikiLeaks’ten Bu sefer Irak Gizli Belgeleri
  3. Bağdat’taki Sivillerin Öldürülme Görüntüleri Nedeniyle Amerikan Gizli Servisi Analisti Tutuklandı
  4. Wikileaks, Türkiye’yi de İçeren Yeni Yazışmaları Dün Yayınladı
  5. Ekvator’un Yeni Başkanı Assange’i Siyasete Müdahale Etmemesi Konusunda Uyardı
  6. turk-internet.com’daki Julian Assange Haberleri/
  7. turk-internet.com’daki Manning Haberleri

Sidebar