PewDiePie

Dünyanın en fazla aboneye sahip YouTuber’ı. Asıl adı Felix Arvid Ulf Kjellberg ve İsveçli. 24 Ekim 1989 Göteborg, İsveç doğumlu ve kanalı 2013’ten bu yana lider. Kanal 2019 itibariyle 86 milyondan fazla aboneye sahip. Annesi bir şirkette Bilişim Kurulu Başkanı (CIO). Babası ise başka bir şirkette yönetici.

Eğitimi

Chalmers University of Technology’de endüstriyel ekonomi ve teknoloji yönetimi okumaya başlayan Felix 2011 yılında üniversiteyi kendine uygun olmadığı gerekçesi ile bıraktı.

YouTuber Dönemi

Kiellberg 2010 yılında “PewDiePie” adıyla bir Youtube kanalı açtı.

Kariyerinin ilk başlarında Korku ve Aksiyon oyunu eleştirmenliği ve Let’s Play formatında yüklediği Minecraft, Amnesia, Call of Duty videoları ile oynarken kendisini çekti. Zaman içinde popülerleşmeye başlayan Kiellberg “Fridays with Pewdiepie” adlı kişisel yüklemeleri de yapmaya başladı.

Temmuz, 2012’de 1 milyon aboneye ulaşan Felix, 18 Aralık 2013 tarihinde Smosh adlı YouTube kanalını geride bırakarak en çok takip edilen YouTuber unvanına sahip oldu.

İlerleyen yıllarda benzer Lets Play videoları yüklemeye devam eden Felix 2016 yılında YouTube ile anlaşmalı olarak Scare Pewdiepie isimli programını yayınlamaya başladı.

Sidebar