YouTube | Wiki-Turk

OTT

İngilizce “Over the Top” kelimelerinin başharflerinden meydana gelen bir tanım. “En Tepedeki” anlamına gelen bu terim, içeriği bağımsız bir ürün olarak doğrudan internet üzerinden son kullanıcıya dağıtan firmalar için kullanılır. İlk dönemde genel içerik için kullanılsa da günümüzde daha çok akışık yayın (streaming) için kullanılmaktadır. OTT’nin yaygın örnekleri arasında Netflix, Amazon Prime Video, Hulu ve HBO Now… Devamını oku »

PewDiePie

Dünyanın en fazla aboneye sahip YouTuber’ı. Asıl adı Felix Arvid Ulf Kjellberg ve İsveçli. 24 Ekim 1989 Göteborg, İsveç doğumlu ve kanalı 2013’ten bu yana lider. Kanal 2019 itibariyle 86 milyondan fazla aboneye sahip. Annesi bir şirkette Bilişim Kurulu Başkanı (CIO). Babası ise başka bir şirkette yönetici. Eğitimi Chalmers University of Technology’de endüstriyel ekonomi ve… Devamını oku »

PRISM Olayı

PRISM, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) çeşitli internet şirketlerinden kullanıcılar hakkında bilgi toplamak için kullandığı yazılımın kod adıdır. Program ayrıca SIGAD US-984XN adıyla da bilinir. Nasıl Ortaya Çıktı Prism olayı Edward Snowden’in 2013 haziran ayında ortaya döktüğü NSA belgeleri ile ortaya çıktı. İlk olarak İngiliz The Guardian gazetesinde Glenn Greenwald tarafından yayınlanan belgelerde, ABD’de ulusal… Devamını oku »

Sidebar