Fedora (İşletim Sistemi)

Bu madde henüz taslaktır ve eksiktir. Daha sonra yeniden inceleyiniz.

Fedora (önceki adıyla Fedora Core), açık kaynak kodlu ve özgür bir Linux dağıtımıdır. Red Hat’ın 2004 yılında sonlandırdığı Red Hat Linux dağıtımının devamı olarak görülen Fedora, Linux dünyasının önde gelen dağıtımlarından biridir. Fedora aynı zamanda Red Hat Enterprise Linux ürünü için bir test ortamı görevi görmektedir.

İsim Nereden Geliyor?

Fedora, İngilizce “fötr şapka” demektir. Linux’un meşhur logosundaki şapkaya atıfta bulunarak, bu isim konulmuş. Gerçi, daha önce Cornell Üniversitesi’nde geliştirilmiş başka bir yazılımın adı Fedora olduğu için tartışma yarattı. Ama kullanımı devam etti.

Fedora projesi eskiden kullanılan paketleri Fedora Core (Fedora Çekirdeği veya Fedora Temeli) ve Fedora Extras adlı iki temel paket deposuna bölmüştü. Core Red Hat tarafından geliştirilen temeli, Extras da gönüllüler tarafından geliştirilen eklentileri ifade ediyordu. Core 6 sürümünden sonra iki deponun birleştirilmesi kararı alındı ve yeni sürümün adı Fedora 7 oldu.

Neden Fedora Projesi Var?

Fedora Projesi aslen Red Hat Linux’a ek RPM paketleri sağlamak amacı ile oluşturulmuş bir proje idi. Red Hat 2003 yılında açık kaynak sürüm çıkartmayacağını, bunun yerine hiçbir kar amacı gütmeyen ve mevcut Red Hat kaynağını alıp geliştirecek bir organizasyona destekçi olacağını açıkladı. Bu proje önce Red Hat Linux Project olarak adlandırılmıştı ancak daha sonraları Fedora Projesi ile birleşince nihai isim Fedora olarak kaldı.

Projenin Geliştirilmesi

Fedora Projesi, dünya çapında bir özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilmekte ve yönetilmektedir. Red Hat tarafından da desteklenmektedir.

Fedora, GNOME masaüstünü kullanır ayrıca KDE, Xfce ve LXDE masaüstü ortamlarını da seçenek olarak sunar.

Fedora sürümleri yaklaşık olarak altı ayda bir yenilenir. Yeni sürümün çıkmasından bir ay sonra, iki önceki sürüme destek sona erer. Bu bir aylık geçiş dönemi dışında, güncel sürüm ve bir önceki sürüm desteklenir. Örneğin; Fedora 9 “Sulphur”un çıkışından bir ay sonra Fedora 7 “Moonshine”a destek sona erecek, 9 “Sulphur”la birlikte 8 “Werewolf”a destek devam edecektir. Fedora’nın her bir sürümü için çeşitli dillerde ayrıntılı sürüm notları bulunmaktadır.

Sidebar