CAPTCHA

CAPTCHA, botnetleri engellemek için kullanılan ve sınama-yanıt doğrulaması olarak bilinen bir güvenlik önlemidir. CAPTCHA spam ve şifre çözme koruması sağlanmasına yardımcı olur. Bunun için sizden basit bir testi yanıtlamanızı isteyerek şifre korumalı bir hesaba girmeye çalışan bir bilgisayar değil insan olduğunuzu kanıtlamanızı sağlar.

İnsan ve Bilgisayar Ayrımı Amaçlı Tam Otomatik Genel Turing Testi (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) kelimelerinin başharflerinden oluşur.

CAPTCHA testleri, deforme edilmiş bir resim şeklinde görünen rastgele oluşturulmuş harf ve/veya rakam dizisi ile bir metin kutusu olmak üzere iki temel parçadan oluşur. Bir testi geçmek ve insan olduğunuzu kanıtlamak için resimde gördüğünüz karakterleri metin kutusuna girmeniz yeterlidir.

CAPTCHA’lar otomatik robotları engellemek için tasarlanmış olsalar da, CAPTCHA’lar kendileri otomatiktir. Bir web sitesinin belirli yerlerinde açılacak şekilde programlanırlar ve kullanıcıları otomatik olarak geçer veya başarısız olurlar.

2000 senesinde Manuel Blum, Luis von Ahn, John Langford ve Nicholas Hopper tarafından tasarlanmış ve adı verilmiştir. Bu uygulama internet ortamından indirilerek bireyler kendi sistemlerinde bot önleyici olarak kullanılabilir.

CAPTCHA nasıl çalışır?

Günümüzde bazı web sitelerinde kullanılmakta olan klasik CAPTCHA’lar, kullanıcılardan harfleri tanımlamalarını istemektedir. Harfler çarpıktır, böylece botlar onları tanımlayamaz. Testi geçmek için, kullanıcılar bozuk metni yorumlamalı, form alanına doğru harfleri yazmalı ve formu göndermelidir. Harfler eşleşmezse, kullanıcılardan tekrar denemeleri istenir. Bu tür testler giriş formlarında, hesap kayıt formlarında, çevrimiçi anketlerde ve e-ticaret ödeme sayfalarında yaygındır.

Gelişmiş botlar, bu çarpık harfleri tanımlamak için makine öğrenimini kullanabilir, bu nedenle bu tür CAPTCHA testleri daha karmaşık testlerle değiştirilir. Google reCAPTCHA, insan kullanıcıları botlardan ayırmak için bir dizi başka test geliştirdi.

Captcha Çeşitleri

RECAPTCHA: Spam girişleri engellemek için tasarlanan bu tür rastgele şekilde ve flu olarak verilen yazının kullanıcı tarafından kutucuğa yazılması ve sistem tarafından doğrulanması esasına dayanır. Sorulan yaz tahrip edilmiş şekilde okunması zor ve flu olarak verilir. Böylece sadece insanın yorumlayarak anlayabileceği bir duvar oluşturulur.

SQ-PIX: Bu captcha türünde sistem tarafından 3 adet resim verilmekte ve kullanıcı doğru olan resmin tamamını karalaması gerekmektedir. Konu ile alakalı doğru resmi karalayarak kullanıcı olarak giriş yaptığınızı sistem anlayacaktır.

ESP-PIX: Bu doğrulama testinde ise dört adet resim verilmekte ve bu resimlerin ortak konusunun ne olduğu sorulmaktadır. Böylece siste giriş yapanın insan olduğu onaylanmaktadır.

Sidebar