Botnet (Robot Ağ)

Bir botnet, bir görevi gerçekleştirmek için koordine edilmiş çok sayıda bilgisayardan oluşan bir networktür. İnternetin ilk zamanlarında tıbbi araştırmalar gibi amaçlarla kullanılanları olsa da, günümüzde kötü amaçlıların oluşturduğu yapılardır. Botnetler günümüzde internetteki risklerden bir tanesi olarak değerlendirilir. Botnet, üstün teknolojilerin, kötü niyetliler (hırsız, dolandırıcı, casus, vs) tarafından kullanılmasına bir örnektir. 

Bilgisayar korsanları koordine edilmiş hizmet reddi saldırıları başlatmak için botnet’leri kullanırken organize suç, botnet’leri spam yapmanın yolları olarak kullanır veya hırsızlığı tanımlamak için kullanılan bir kimlik avı saldırısı gönderir. Yıllar içinde botnetlerin, organize suç örgütleri tarafından kullanılmaya başlandığı görüldü.

Kelimenin Kökeni

Botnet terimi, robot ve network kelimelerinden oluşur. Sisteme dahil edilen ve yönetim yazılımını yani virüsü içeren her aygıta bot denir. 

Botnet Nasıl Oluşturulur?

Botnet’ler, spam gönderme , veri çalma, fidye yazılımı , reklamlara sahtekarlıkla tıklatma veya dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırıları gibi yasadışı veya kötü amaçlı görevleri gerçekleştirmek için tasarlanabilir .

Botneti kuran (oluşturan) saldırganlar, genellikle güvenlik duvarları ve / veya virüsten koruma yazılımıyla korunmayan bilgisayarları hedefler. Bir botnet, bir bilgisayarı çeşitli şekillerde kontrol altına alabilir. Bunun için genellikle virüs veya solucan kullanır.

Dikkatli olmanız gereken şey yasadışı ve kötü niyetli botnetler. Botnet’lerin bazıları kötü niyetli kodlar yoluyla makinenize erişebilir. Bazı durumlarda, makineniz doğrudan saldırıya uğrarken, diğer zamanlarda “örümcek” olarak bilinenler (güvenlikten yararlanmak için delikleri arayan interneti tarayan bir program) hackleme işlemini otomatik olarak yapar.

Botnetler Ne Yapar?

Botnet’lerin yapmak istediği şey, bilgisayarınızı kendi ağlarına eklemek. Bu genellikle bir uygulama/resim vs indirme veya bilgisayarınıza Truva atı yüklemenize sizi kandırarak (Phishing) gerçekleşir . Yazılım indirildikten sonra, botnet şimdi ana bilgisayara ulaşacak ve her şeyin hazır olduğunu bildirecektir. Artık bilgisayarınız, telefonunuz veya tabletiniz botnet’i oluşturan kişinin kontrolü altına girmiş olur.

Botnet’in sahibi bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirdiğinde, diğer zararlı görevleri yapmak için genellikle makinenizi kullanır. Botnet’ler tarafından yürütülen genel görevler şunlardır:

  • Web sitelerini kapatmak için dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırılarına yardımcı olmak için makinenizin gücünü kullanır.
  • Spamları milyonlarca İnternet kullanıcısına e-postayla gönderir.
  • Üçüncü şahıslara ait bir web sitesinde sahte kazanç sağlamak için İnternet trafiği oluşturur (sahte tıklama, sahte beğeni vs).
  • Web tarayıcınızdaki banner reklamları özellikle sizi hedef alan reklamlar.
  • Bir casus yazılım önleme paketi aracılığıyla botnet’in kaldırılması için ödeme yapmanız için tasarlanan pop-up reklamlar.

Botnetlerden Kendinizi Nasıl Korursunuz?

Botnet’lerden etkilenen çoğu insan, bilgisayarlarının güvenliğinin tehlikeye girdiğini bile bilmiyor. Ancak, İnterneti kullanırken basit ve sağduyulu önlemler almak, yalnızca kurulu olan botnet’leri çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda ilk başta bilgisayarınıza, tabletinize ve telefonunuza yüklenmelerini önler.İyi güvenlik, yüklü olan kötü amaçlı yazılımları tespit eden, makinenizde bulunanları kaldıran ve gelecekteki saldırıları önleyen bir Internet güvenlik paketi ile başlar.

Bilgisayarınızın işletim sistemini her zaman mümkün olduğunca erken güncelleyin . Hackerlar, genellikle botnet’leri kurmak için işletim sistemi güvenliğindeki bilinen kusurları kullanır. Bilgisayarınızı bile güncellemeleri otomatik olarak kurması için ayarlayabilirsiniz.

Sidebar