Yeni Nesil Banka (Neobank)

Yeni teknolojileri kullanan bankalara verilen ad. Literatürde “neobank” ya da “Challenger (Rakip) Bank” kullanılır. Challenger bank terimi büyük bankalara rakip olanlar için ifade ediliyor.

Tanım

Çalışma süreçlerinin tamamı dijital olan ve yalnızca mobil uygulamalar ve kişisel bilgisayar platformları üzerinden müşterilere ulaşan bankacılık sistemine verilen addır. Müşterisi ile doğrudan ilişkilidir. Başka deyişle, müşteri “arada bankacıya ihtiyaç duymadan” işlemlerini dijital kanallar üzerinden kendisi yapar. Dolayısıyla Neobank’lar fiziksel şubelere sahip değillerdir. Dijital kanalları kullanır.

Neobank Cinsleri

Dijital olarak hizmet veren iki ana şirket türü, kendi bankacılık lisansı için başvuran şirketler ve bu finansal hizmetleri sağlamak için geleneksel bir banka ile ortak olan şirketler vardır. 

Bugün pek çok klasik bankanın web ya da mobil uygulaması bulunur. Ama bunları neobank olarak adlandıramayız. Onun yerine farklı ortamlardaki “varlık”ları denilebilir.

Tarihçe

Neobank kelimesi, ilk kez 2017’de geleneksel bankalara meydan okuyan fintech tabanlı finansal sağlayıcıları tanımlamak için öne çıktı[1] .  Ama tarihi 2009’a yani ABD’deki mortgage krizi sonrasına kadar geriye alanlar da vardır.

2009 yılında, bir Avustralya yazılım geliştiricisi ve hedge fon analisti olan John Reich, kendi ifadesiyle “Amerikan bankacılığının karmaşıklığından sıkılarak, gerçekten basit bir banka” başlattı. Bu bankanın adı “Bank Simple” [1] idi. 

Kısa bir süre sonra başka bir Avustralyalı Brett King, iddialı bankası Moven’i başlattı. Onları Amerikalı Chime ve Varo Money takip etti. Sonraki yıllarda, neobankalar zorlu konularla karşı karşıya kaldılar. Şimdi sadece “Simple” olarak adlandırılan BankSimple, BBVA tarafından satın alındı ​​ve elindeki hesaplar maalesef büyük bankanın ellerine geçti. John Reily ise bir süre kaldığı yeni durumdan ayrılacağını kısa bir süre önce duyurdu [1].

Düzenleme (Regulation)

Avustralya, bu bankaların kurulmasına izin verecek bir karar açıkladı ve ilk lisanslı dijital bankasına kuruldu. Yeni düzenlemeyle, küçük şirketlerin ve yeni başlayanların banka haline gelmesini kolaylaştırdı. Avustralyalı düzenleyici kurum tüketiciye daha fazla seçim sunmak ve dolayısıyla büyük devlere karşı daha çok rekabet yaratmayı istiyor. Bu da neobank’ler için önemli bir fırsat yaratıyor.

NeoBank Pazarının Avantajları ve Zorlukları

Neobank pazarındaki faiz oranları yüksek, masraflar düşüktür. Müşterilerin bankaya ulaşımı kolay, hesabı kontrol altında tutması daha rahattır. Dolayısıyla pazarı büyüten faktörler bunlardır.

Ancak klasik bankaların neobank pazarının gelişmesine paralel olarak, kendi içinde neobank bölümleri kuracaklar ve bağımsız olanlarla rekabet edeceklerdir.

Neobank pazarının, internet ve akıllı telefonların yaygınlığının (penetrasyon) artışı ile birlikte, bankacılığın yaygın kullanılmadığı –özellikle geri kalmış ülkelerde– daha fazla gelişmesi bekleniyor.

Diğer yönden, neobank’lerdeki en önemli sorun “GÜVEN”dir. Maliyetlerin daha düşük, faizin yüksek olması ise, neobank’ların karlılığını eksi yönde etkileyen faktörlerdir.

NeoBank Pazarın Gelişmesi

Global Nebank ya da Challenger Bank pazarının 2017’de 17 milyon $ olarak verilen ticaret hacminin 2025’de katlanarak 356 milyon $’a ulaşması bekleniyor [2].

Ülke bazında bakıldığında Çin, % 48 ile 2025’e kadar, bu alanda en hızlı büyümesi beklenen ülke.

Dünyadan Çeşitli Neobank Örnekleri


İsmi Ülkesi
1 Bank Mobile ABD
2 Chime ABD
3 Final ABD
4 GoBank ABD
5 Moven ABD
6 Simple ABD
7 Varo ABD
8 Fidor Bank Almanya
9 N26 Almanya
10 86400 Avustralya
11 Xinja Avustralya
12 Volt Bank Avustralya
13 Banco Original Brezilya
14 NuBank Brezilya
15 MyBank Çin
16 Neat Çin
17 WeBank Çin
18 Lunar Way Danimarka
19 Holvi Finlandiya
20 Compte Nickel Fransa
21 Hello Bank Fransa
22 Morning Fransa
23 Qonto Fransa
24 Soon Fransa
25 Atom Bank İngiltere
26 Civilised Bank İngiltere
27 Ffrees İngiltere
28 Lintel İngiltere
29 Loot İngiltere
30 Monese İngiltere
31 Monizo İngiltere
32 Monzo Bank İngiltere
33 Osper İngiltere
34 Pockit İngiltere
35 Secco Bank İngiltere
36 Starling Bank İngiltere
37 Tandem İngiltere
38 Tide İngiltere
39 ImaginBank İspanya
40 Qapital İsveç
41 BuddyBank İtalya
42 Soldo İtalya
43 Jibuan Bank Japonya
44 Koho Kanada
45 Tangerine Bank Kanada
46 Kakao Bank Kore
47 Bankaaol Meksika
48 DoPay Mısır
49 mBank Polonya
50 Nest Bank Polonya
51 InstaBank Rusya
52 Rocket Bank Rusya

Referanslar

  1. Maping the Global Neobank Landscape
  2. Klasik Bankalara Yeni Tehdit Neobankler Yeni Nesil Bankacilik/
  3. Global Neo and Challenger Bank Market is Expected to Reach USD 356 million by 2025 Says Variant Market Research

Sidebar