Twitch

Twitch, video oyunlarına (e-Spor) odaklanan bir canlı yayın platformudur. Justin Kan tarafından 2011 yılında Justin.tv’nin bir yan ürünü olarak ABD’de kuruldu.

Justin.Tv

JustinTv, 2007’de Justin Kan’ın hayatını 24 saat canlı olarak yayınlayan tek bir kanal olarak hayata başlamıştı. O dönemde TV’larda çok popüler hale gelen “reality show”ların online dünyadaki örneğidir.

Ancak kanal, Kan’ın hayatını izlemekten çok kendi hayatlarını yayınlamak isteyenlerin ilgisini çekti. Böyle olunca da, 2007’de site yeniden yapılandırıldı. Kullanıcıların kendi kanallarını oluşturmalarına ve platform üzerinden kendi içeriklerini yayınlamalarına olanak sağlandı.

Justin.tv’nin oyun kategorisi, sitedeki en popüler oyun kategorisi olarak hızla kendini kanıtladı ve onu Twitch.tv olarak kullanmaya başladı. Çok geçmeden Twitch, Justin.tv’yi büyük ölçüde gölgede bıraktı, öyle ki ana şirket Justin.tv, Twitch Interactive olarak markalandı. Justin.tv ise, ağustos 2014’te kullanımdan kaldırıldı.

Amazon 2014’de Satın Aldı

Ağustos 2014’de 55 milyon tekil ziyaretçiye ulaştığında, Amazon Twitch’in büyük potansiyelini gördü ve 970 milyon dolar $ karşılığında satın aldı.

2015’te 1,5 milyon yayıncı ve 100 milyon aylık izleyici ile trafik büyümeye devam etti, 2018’de 2,2 milyon yayıncıya ve günlük 15 milyon izleyiciye yükseldi. Ortalama eşzamanlı izleyiciler 2020’nin 1. çeyreğinde 1,4 milyona ulaştı.

Platform, Amazon Prime ile entegre edildi. Yayıncıların oynamakta oldukları oyunları, izleyiciler satın alırsa, para kazanabiliyorlar.

Twitch Şirket Bilgileri

Twitch, yıllık 231,8 milyon dolarlık reklam geliri sağlıyor. Diğer temel Twitch gelir akışı aboneliklerdir. Amazon Prime hizmetine aboneliğin premium Twitch aboneliğiyle birlikte geldiği göz önüne alındığında, tam hesaplamak (ayırmak) zordur . Ancak Nielsen’e ait SuperData, toplam yıllık Twitch gelirini 1,54 milyar dolar olarak hesapladı.

Twitch’in 1800 çalışanı vardır ve dünyanın en çok trafik çeken 33.sitesidir. Twitch’teki birincil odak noktası video oyunlarıdır. 

Neden Popüler?

Site çocuklar ve gençler arasında çok popülerdir. Yaş grubunun 13’e kadar düştüğü raporlanır. Twitch platformu, kullanıcıların yeni oyunlar hakkında bilgi edinmesine, oyun oynamaya ilişkin ipuçları almasına, diğer oyuncularla etkileşime girmesine ve oyun kişiliklerini takip etmesine olanak tanır. En sevdikleri futbolu veya tenis yıldızını izleyen spor hayranları gibi, Twitch izleyicileri de en sevdikleri oyuncuları takip ediyor.

Oyun, Twitch’teki içeriğin çoğunu oluştururken, platform aynı zamanda müzik performanslarına, aşçılık gösterilerine, sanat ve el sanatları üzerine eğitimlere ve insanların hayatlarının akış yönlerini yaşadıkları bir IRL (Gerçek Hayatta) bölümüne de ev sahipliği yapıyor

Özetle Twitch üzerinde kullanıcılar oyun oynayan diğer insanları izleyebilir, diğer izleyicilerle etkileşime girebilir veya kendi oyunlarını dünyaya canlı yayınlayabilir. 

Twitch Kullanıcı istatistikleri (2021)

  • Twitch kullanıcılarının % 65’i erkek ve % 73’ü 35 yaşın altındadır
  • Twitch uygulaması 100 milyondan fazla kez indirildi.
  • Toplam aktif Twitch yayıncılarının sayısı 9,2 milyona ulaştı. Her ay 6,7 milyon yayıncı Twitch’te içerik yayınlıyor.
  • Twitch şu anda her ay 140 milyon tekil ziyaretçi alıyor. 
  • Herhangi bir zamanda 127.000 canlı Twitch yayını devam ediyor ABD, Twitch izleyicilerinin en büyük payına sahip. Tüm kullanıcıların neredeyse dörtte birine ev sahipliği yapıyor
  • Twitch kullanıcıları günde 95 dakikasını platformda geçiriyor.

Ülkeye göre Twitch kullanıcıları

Twitch’in eSpor yayınlarıyla tanındığı göz önüne alındığında, Asya Pasifik pazarının çok sayıda görüntülemeyi yönlendirdiği yönünde bir algı var. Sonuçta Çin, Japonya ve Güney Kore, en büyük dört video oyun pazarından üçünü oluşturuyor.

ÜlkeTwitch İzleyici
Amerika Birleşik Devletleri% 24.32
Almanya% 6,66
Rusya% 4,93
Kanada% 4,25
Brezilya% 4.08

Ama Uzakdoğu açısından sorun var. Mesela Çinli yayın grubu DouYu gibi hizmetler, Twitch’in Uzakdoğu pazarlarına girmesini engelliyor. 

Twitch, Eylül 2018’den beri Çin’de engellendi. Twitch kullanımının en büyük yüzdesini oluşturan beş ülke yukarıda görülüyor:

ABD tek başına 41,5 milyon Twitch izleyicisine sahip . Bunun 2024 yılına kadar 51,6 milyona çıkacağı tahmin ediliyor .

Kaynak: Statista

Twitch Kullanıcı Yaş Grupları

YaşYüzde
16-24% 41
25-34% 32
35-44% 17
45-54% 7
55-64% 3

Twitch’de çoğunlukla genç izleyiciler bulunur. Toplam kullanıcıların neredeyse dörtte üçü 35 yaşın altındadır. Tam yaş dökümü şöyledir:

Çoğunlukla genç bir izleyici kitlesi olsa da daha yaşlı yayıncılar da var. Örnek : PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununu yayınlayan 67 yaşındaki GrndPaGaming’in 200.000’den fazla takipçisi var .

Kaynaklar: Statista, Twitch

Twitch’in 9 milyondan fazla kanalı var. Ancak tüm kanallar eşit değildir. Takipçileri en yüksek 10 Twitch kanalı şöyledir :

KanalTakipçiler
Ninja16,2 milyon
Tfue9.65 milyon
Kefen8.51 milyon
Rubius7.2 milyon
Efsane7.04 milyon
Pokimane6.52 milyon
Auronplay5,93 milyon
Timthetatman5.83 milyon
Zirve1g5.71 milyon
Thegrefg5.15 milyon

Kaynaklar: Statista

Twitch’in başlangıcı e-Spora dayanır demiştik. Bu nedenle Twitch’te en çok izlenen 10 oyun, izlenen toplam saate göre şöyledir:

OyunToplam İzlenen Saat
League of Legends (LOL)35,67 milyar
Fortnite20,78 milyar
Counter-Strike: Global Offensive16.1 milyar
DOTA 215.02 milyar
Hearthstone11.62 milyar
Büyük Araba Hırsızlığı V9,96 milyar
World of Warcraft8,15 milyar
Overwatch7.0 milyar
Minecraft5,14 milyar
Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege2.87 milyar

Ancak, “Sohbet (Just Chatting)” kategorisi, Twitch’te geçen yıl herhangi bir bireysel oyundan daha fazla büyüme gördü. Toplamda, bu etikete sahip akışlar 2 milyar saatten fazla izlenme süresi çekti . Ortalama olarak, 3.305 kanal aynı anda sohbet tabanlı içerik yayınlıyor.

Kaynaklar: Statista , SullyGnome

Twitch Kullanıcı Fırsatları

Twitch’teki içerik oluşturucuların para kazanması mümkün. Bunun için iki ana yol var: bağlı kuruluş ve ortak programları veya reklamlar aracılığıyla. 

Bağlı kuruluş programı, uygun hesapların aboneliklerden elde edilen tüm gelirin bir bölümünü almasına ve “tezahürat” – esasen bir bahşiş sistemi – etkinleştirmesine olanak sağlar.

Bağlı kuruluş şemasına katılma kriterleri, takipçi sayısı ve içeriğin düzenliliği ile ilgilidir – bağlı kuruluşların en az 7 farklı günde en az 50 takipçisi ve toplam 8 saat akışı olmalıdır . Twitch ortaklıkları daha özel bir içerik oluşturucu grubu içindir: yalnızca yaklaşık 41.000 hesap bu statüyü kazanmıştır (mart 2020).

Doğal olarak, gelir yayıncıdan yayıncıya büyük ölçüde değişir. Ancak Business of Apps, uzman yayıncıların bağlı kuruluş programından ayda 40 saat oynayarak ortalama 3.000 ila 5.000 ABD Doları kazanabileceğini tahmin ediyor. Ancak bu rakamlar Türkiye için çok daha düşük düzeyde.

Reklam gelirine gelince, ortalama bir içerik oluşturucu, sahip olduğu her 100 takipçisi için ayda yaklaşık 250 dolar kazanıyor. Yine Türkiye’deki reklamların fiyat ve miktar açısından daha düşük olması nedeniyle bu rakam daha düşük oluyor.

Sidebar