Tarayıcı (Browser)

“Web tarayıcısı” veya “Internet tarayıcısı” veya sadece “tarayıcı” denilen yazılımlar, internet üzerinde gezinmeye (surf yapmaya) yarar. Resimler, videolar ve web sayfaları dahil olmak üzere bu içerik parçalarına, hiperlinkler (bağlantı) parçaları kullanılarak erişilir. Bunlar URI’lerle (Tekdüzen Kaynak Tanımlayıcıları) sınıflandırılır. 

Günümüzün Popüler Tarayıcıları

Yıllar içinde pazara çıkan birçok farklı web tarayıcısı var. 

Yıllar içinde gelip giden birçok farklı web tarayıcısı var.1990 yılında ilk keşfeden “World Wide Web” adını koyan Tim Berners-Lee oldu. Daha sonra buna Nexus adı verildi.  Ancak, İnternet’in yaygınlaşmasına yardımcı olan ilk grafik tarayıcı NCSA Mosaic idi.

Bilgisayarınız tarayıcı gereksinimlerini karşıladığı sürece, bilgisayarınızda yukarıdaki tarayıcılardan birden fazlası (veya tümü) kurulu olabilir.

Tarayıcının İlk Kullanımı

Bir internet tarayıcısını ilk açtığınızda, o tarayıcının ana sayfası veya favori sayfaları ile bir başlangıç ekranı görülür. Bir kez açtıktan sonra, hiperlinkler izlenerek İnternet’te gezinebilir. Kullanıcı daha sonra tarayıcının ana sayfası gibi ayarları değiştirebilir.

Bu madde henüz taslaktır ve eksiktir. Daha sonra yeniden inceleyiniz.

Sidebar