SERP

SERP ( Search Engine Results Page), arama motoru sonuç sayfası anlamına gelir. Google’da herhangi bir kelimeyi arattığınızda karşınıza gelen sayfaya verilen isimdir. SERP’ler genellikle organik arama sonuçlarını, ücretli Google Ads sonuçlarını, Öne Çıkan Snippet’leri, Bilgi Grafiklerini ve video sonuçlarını içerir.

Google ilk sayfada görünen en önemli iki kategori ücretli sonuçlar ve organik sonuçlardır. Ücretli sonuçlar, Google Ads aracılığıyla anahtar kelimeler için teklif veren reklamverenlerden gelir. Google Ads, reklam alaka düzeyini dikkate alsa da , bunların yerleşimi esasen en yüksek teklifi verene gider.

Organik sonuçlar, Google’ın algoritması tarafından belirli bir arama için genel olarak en iyi, en alakalı sonuçlar olarak belirlenen “kazanılan” yerleşimlerdir.

SERP Neye Göre Sıralar?

Organik sonuçlar, Google’ın karmaşık algoritması ( 200’den fazla sıralama sinyaline sahip ) tarafından belirlenir.

Google’ın algoritması çok gizli olsa da, bazı sıralama faktörlerinin daha önemli olduğu biliniyor.

  • Sayfa dışı SEO sinyalleri (belirli bir sayfaya bağlantı veren web sitelerinin sayısı : “Geri bağlantılar” )
  • Sayfa içi SEO sinyalleri (sayfanızda kullandığınız anahtar kelimeler)
  • Site yükleme hızı
  • Marka varlığı ve güven sinyalleri

Organik Arama Sonuçları

Standart bir organik arama sonucu snippet’i şunları içerir:

  • Sayfa başlığı (başlık etiketi)
  • Sayfa URL’si
  • Meta Açıklaması

Yazının Başlığı

Sıralamalarda öne çıkmanın önemli bir kriteri, başlığın aranan kelime ile uyumlu olmasıdır. Başlığın 70 karakteri geçmemesi de önemlidir. Google 70+ kelimedeki başlıkları SPAM gibi görebiliyor.

Kalıcı Bağlantı Ayarları

Kalıcı bağlantılar daha üst sıraya çıkar. Bunu “www.siteadresiniz.com/yazibasligi.html” gibi tanımlayalım. Domain adresinizin de önemi bulunur.

Sidebar