Mobil Hızlar

Mobil ağ hızlarını ölçmek söz konusu olduğunda, iki durum vardır: teorik ve gerçek hızlar. Mobil teknolojilerin gelişimi ile önümüze konulan farklı nesiller (3G, 4G, 5G, 6G vs) için ağ hızlarını anlamaya yönelik olarak indirme ve yükleme hızlarına bakıyoruz.

Teorik hızlar, mükemmel koşullara sahip bir laboratuar ortamında elde etmeyi bekleyebileceğiniz hızlardır, gerçek dünya hızları ise, telefonunuzu gerçek bir mobil ağda kullanarak her gün elde etmeyi bekleyebileceğiniz hızlardır.

İndirme hızları, mobil verilerin internetten telefonunuza veya mobil cihazınıza indirilme hızıdır, örneğin bir video indirmek. Yükleme hızları, mobil verilerin telefonunuzdan veya mobil cihazınızdan internete aktarılma hızıdır, örneğin Facebook’a bir fotoğraf yükleme.

Teknolojiye Göre, Teorik x Gerçek Hızlar

Şimdi bunları daha iyi inceleyelim..

3G ve Türevleri

Veri aktarımı söz konusu olduğunda, 3G en düşük hızdır. Tipik gerçek indirme hızı 3Mbps ve teorik maksimum indirme hızı 7.2Mbps’dir. Örneğin, YouTube’dan 3G yoluyla bir video akışı yapmak istiyorsanız, yüklenmesi için on saniyeye kadar bekleyebilirsiniz. 500MB’lık bir dosyayı indirirken daha büyük uygulamalar, filmler ve albümler çok daha uzun sürerken yaklaşık 22 dakika sürebilir.

Temel 3G’nin yükleme hızı ise, tipik 0.4Mbps hızları ve 2Mbps teorik limiti ile indirme hızından çok daha yavaştır. Pratikte 3G genellikle web taraması ve sosyal ağlar için uygundur, sayfaların yüklenmesi için sadece birkaç saniye beklemeniz gerekir. 10 MB’lık bir dosya veya resim yüklemek 3,5 dakika sürer.

3G HSPA + , 3G’nin gelişmiş bir sürümüdür. Tipik indirme hızları 6Mbps ve teorik olarak maksimum 42Mbps sunar. Akan videoların yaklaşık 5 saniye içinde yüklenmesini ve orta boyutlu uygulamaların bir dakika içinde indirilmesini bekleyebilirsiniz, ancak yukarıda bahsedilen aynı 500MB dosyasının indirilmesi 11 dakika sürer.

3G HSPA +, yaklaşık 3Mbps’lik yükleme hızları sağlar ve teorik maksimum, yaklaşık 22Mbps’dir. Ortalama hızlarda 10 MB’lık bir dosya veya resmin yüklenmesi yaklaşık 27 saniye sürer. 

4G ve Türevleri

4G (4G LTE) , yaklaşık 20Mbps’lik tipik indirme hızları ve 150Mbps’lik teorik indirme hızları sunar. Örneğin, orta boyutlu bir uygulamayı 15 saniyenin altında indirebilir veya bir YouTube videosunu 2 saniyenin altında yükleyebilirsiniz. Aynı 500MB dosya 4 dakikadan kısa bir sürede indirilebilir olmalıdır.

4G, yükleme hızlarını ortalama 8Mbps’ye ve en üstte 50Mbps’ye yükseltir. Aynı 10MB dosya veya görselin indirilmesi sadece 1,25 saniye sürer.

4G LTE-Advanced  , tipik gerçek dünya indirme hızları 42Mbps ve teorik limitleri 300Mbps olan daha hızlı bir 4G sürümüdür.

Aslında, tüm bu ağların kapsama alanı muhtemelen yukarıdaki listelerden çok daha geniştir, ancak LTE-Advanced ile yerlerin güncel listelerini açıklamadılar.

LTE-Advanced (4G +, LTE-A veya 4.5G olarak da bilinir) ile videolar farkedilir bir duraklama olmadan yüklenir ve 500 MB’lık bir dosya 2 dakikadan kısa bir sürede indirilir. Aslında, birçok ev geniş bant bağlantısından bile daha hızlıdır.

4G LTE-Advanced, 30Mbps’lik yükleme hızları sunar ve teorik olarak 150Mbps’ye ulaşabilir. 30 Mb / sn’de aynı 10 MB dosya veya görüntünün yüklenmesi yalnızca 2 saniye sürer.

5G ve Türevleri

5G , mevcut en hızlı mobil ağ teknolojisidir ve gerçek dünya indirme hızları yazılırken ortalama 130-250Mbps civarındadır, ancak ağlar 1Gbps veya daha yüksek hızların zaten mümkün olduğunu ve gelecekte 5G’nin çok daha hızlı hale gelebileceğini iddia etmektedir.

5G 2015 yılında toplanan 3GPP konsorsiyumunda, gecikme düzeyi “0,1 mili saniye” ve aynı anda kullanıcı sayısı “50 bin kullanıcı” olarak hedeflenmişti. Bu hedeflere ulaşamamakla (ve bu hedefleri 6G’ye bırakmakla) birlikte hız açısından önemli bir gelişim sağlanmıştır.

Bu ortalama hızlar kullanıldığında, 500MB’lık bir dosya 30 saniyenin altında indirilebilir. Yükleme hızları hakkında daha az veri var, ancak ortalama olarak indirme hızının en fazla yarısı, yani 65-120Mbps civarında. Bu hızlarda, 10MB’lık bir dosyanın yüklenmesi 1 saniye veya daha kısa sürer.

Gecikme (Latency)

5G’de İndirme ve yükleme hızları iyileştirilen tek şey değildir çünkü 4G, daha düşük “gecikme” nedeniyle 3G’den daha iyi bir yanıt süresine sahiptir. Bu, 4G mobil ağa bağlı bir cihazın, bir 3G mobil ağına bağlı aynı cihazdan daha hızlı yanıt alacağı anlamına gelir.

Yaklaşık 80 milisaniyeden (3G / 3G HSPA +) yaklaşık 45 milisaniyeye (4G) düşürülen geliştirilmiş gecikme süreleri, çevrimiçi oyunlar oynarken ve canlı video akışı gerçekleştirirken önemli bir fark yaratıyor.

6G ve Türevleri

Henüz tartışma döneminde. Daha standartlarının belirlenmesine yönelik ortak toplantılar bile başlamadı. Ülkelerin kendi başlarına duyurdukları bazı çalışmalar var.

Sidebar