İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA)

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), internet üzerinden kullanılan hesaplarımıza girerken ikinci bir adım kullanılmasıdır. Genelde telefona gönderilen bir SMS ile parolanın yanında bir kod girilmesi biçiminde uygulanan 2FA, ekstra bir güvenlik katmanı oluşturur.

2FA olarak bilinen güvenlik önlemi, internetteki giriş işlemlerinde hızlı ve pratik bir koruma sağlar

Nasıl Kullanılır?

2FA (Two-factor authentication) giriş kodu, kısa mesajın yanı sıra, telefon ya da kişisel bir başka cihazdaki uygulama ile ya da özel bir cihazla da oluşturulabilmektedir.

2FA kullanan servislerde, hesabınıza şifrenizi girdiğinizde, tanımlanan cihaz neyse ona otomatik olarak bir PIN numarası gider. Girişinize bu PİN numarasını da girdikten sonra hesabınıza erişebilir olursunuz.

Neden 2FA Kullanılır?

Online hizmetlere, web sitelerine, mobil uygulamalara ve sosyal ağlara giriş yapmak için kullanılan parolaların %100 güvenli olmaması. Bunların çeşitli şekillerde çözülebilir olması, en önemli nedendir.

Güvenlik açıkları, üst üste otomatik parola deneyen brute force (kaba kuvvet) saldırıları ya da sosyal mühendislik sonucu tahmin edilebilecek olan parolalarla sosyal medya, banka hesapları, fotoğraflar gibi kritik verilere erişim sağlanabilir. 2FA buna ekstra bir güvenlik katmanı sağlar.


Sidebar