Siber Saldırı | Wiki-Turk

Oltalama (Phishing)

Oltalama (Phishing) balıkçılık terimi ile benzetme yapılarak konulmuş bir addır. İnternet tarihinin en eski ve en yaygın siber saldırı cinsidir. Yoğun anlamda ilk olarak Nijeryalı grupların başlattığı düşünülür. Siber saldırganların, bir yem atarak kullanıcıya ait bilgileri çalması olayını anlatır. Genellikle kullanıcı isimleri, şifreler, kredi kartı bilgileri, ağ kimlik bilgileri gibi hassas ve gizli bilgilere ulaşmak… Devamını oku »

Estonya’ya Yapılan Siber Saldırı

Rus hackerların en önemli gösterisi olarak kabul edilir. Nisan 2007 yılında Estonya’ya karşı düzenlenen dDOS saldırılarıdır. 4 gün boyunca ülkenin tüm resmi, özel, finansman işlemlerinin yapılamaz hale getirilmesi anlamına gelir. Clinton döneminde Beyaz Saray’a siber güvenlik danışmanı olan Richard Clarke’ın yazdığı kitaba göre, Ruslar bu saldırıda Türkiye’de yerleştirdikleri trojanları da kullanmışlardır[1]. Olayın nedeni, başkent Talinn’in… Devamını oku »

Siber Saldırı Olayı (27 Ekim 2019)

Garanti Bankası paketleri kullanılarak ülkemiz internet altyapısına yapılan 100 Gbps büyüklüğündeki saldırı. Pazar günü yapılmasına ve orta/küçük boyutta bir saldırı olmasına karşın 6 saat boyunca karşılanamadı [1][2]. Bu saldırı çok büyük olmasa da, 2015 yılında ODTÜ’nün yönettiği ve genellikle kamu kurumları tarafından kullanılan .TR uzantılı alan adlarının yönetildiği sunuculara gerçekleştirilen 60 GB büyüklüğündeki ve 15… Devamını oku »

Sidebar