Çin | Wiki-Turk

Nadir Metaller

Bu metaller özellikle yüksek teknolojili ürünlerin üretiminde kullanıldığı için önemlidir. Bu nedenle “endüstrinin vitaminleri” adıyla da anılırlar.

Lens Technology

Lens Technology, görüntü ürünlerinin araştırılması, geliştirilmesi, üretimi ve satışı ile uğraşan Çinli bir firmadır. 2003 yılında Çin’in Hunan Eyaletinde kurulmuştur. 80 binin üstünde eleman çalıştırıyor. Dokunmatik panel kapak camı, dokunmatik sensör modülleri ve dokunmatik panel kapakları üretmektedir. Tesla, Apple gibi firmalara dış hizmet (outsourcing) veren bir firmadır. Kurucusu Zhou Qunfei , servetini kendi kazanan, dünyanın en zengin kadınıdır. 

Ticaret Savaşları

Ticaret savaşı, devletlerin karşı tarafın yarattığı ticaret engellerine karşılık olarak gümrük vergileri veya başka ticari engeller oluşturduğu ya da oluşturduğu aşırı korumacılıktan kaynaklanan ekonomik bir çatışmadır. ABD hükumetinin ülke ekonomisini korumacı yaklaşımla hedef aldığı Çin’in baş rolde olduğu ticaret savaşlarının dünya ekonomisine olan negatif etkileri dikkat çekiyor. 2018 yılının sonlarına doğru ABD’nin dış ticaret açığı… Devamını oku »

Huawei Technologies Co.Ltd.

Huawei firması Çin, Shenzhen, Guangdong merkezli Telekomünikasyon ekipmanı ve tüketici elektroniği üreticisidir. Şirketin Kuruluşu Huawei 1987 yılında, Çin Halkın Kurtuluşu Ordusunda eski bir mühendis olan Ren Zhengfei tarafından kuruldu. Üretimi Şirketin ilk öretimi “telefon anahtarlama sistemleri” idi. Zaman içinde telekomünikasyon network ekipmanı üretmeye başladılar. Daha sonra üretimlerine bilişim teknolojileri üretimini dahil ettiler. Bir yandan da… Devamını oku »

Sidebar