CDN (İDA) Servisi

CDN (İçerik Dağıtım Ağı) içeriğin okuyucuya hızlı ulaşması için kullanılan bir servis yöntemi. İçerik sunucusu ve kullanıcısı arasındaki fiziksel mesafe azaltılarak yükleme web sayfası içeriğinin erişimini en aza indirir. Sunucuların oldukça dağıtılmış olduğu bir platformdur. 

CDN’ler yalnızca kullanıcılarınıza daha hızlı bir deneyim sağlamakla kalmaz, aynı zamanda trafik dalgalanmaları durumunda site çökmelerini önlemeye de yardımcı olur. CDN’ler, tek bir sunucunun tüm trafiği yönetmesine izin vermek yerine bant genişliğini birden çok sunucu arasında dağıtır.

CDN’ler 1990’ların sonlarında İnternetin performans darboğazlarını hafifletmek için bir araç olarak ortaya çıktı. O zamandan beri, CDN’ler, web nesneleri (metin, grafikler ve komut dosyaları), indirilebilir nesneler (medya dosyaları, yazılımlar, belgeler), uygulamalar dahil olmak üzere bugün İnternet içeriğinin büyük bir bölümüne hizmet edecek şekilde büyümüştür. 

CDN’ler internet ekosistemindeki bir katmandır. Medya şirketleri ve e-ticaret satıcıları gibi içerik sahipleri, içeriklerini son kullanıcılarına ulaştırmaları için CDN operatörlerinden hizmet alır. CDN operatörleri ise, sunucularını veri merkezlerinde barındırmaları için İnternet servis sağlayıcılarına (ISS’ler), taşıyıcılara ve/veya ağ operatörlerinden hizmet alır.

Sidebar