Wi-Fi

Wi-Fi (vay-fay olarak telafuz edilir), bir PC, dizüstü bilgisayar, cep telefonu, tablet, giyilebilir cihazlar ve yazıcılar gibi pek çok diğer yan ekipmanın fiziksel bir kablolu bağlantıya ihtiyaç duymadan internete yüksek hızda bağlanmasını sağlayan teknolojiye verilen addır.

Kaliteli ses üretimi terimi olan Hi-Fi’a benzerliği nedeniyle, bu teknolojiyi kullanmaya yarayan cihaz üreticisi bir şirket tarafından 1999 yılında kolayca hatırlanabilecek bir isim olarak türetilen bir terimdir.

Nasıl Kullanılır?

İnternet bağlantısı kablosuz bir yönlendirici (router) cihazı aracılığıyla gerçekleşir. Wi-Fi’ye eriştiğinizde, Wi-Fi uyumlu cihazlarınızın İnternet ile arayüz oluşturmasına izin veren bir kablosuz yönlendiriciye bağlanıyorsunuz. Bu verici (genellikle bir Kablosuz Erişim Noktası veya WAP olarak adlandırılır)

Teknoloji, Wi-Fi özellikli cihazlarınız ile internet arasında bilgi iletmek için radyo sinyallerini kullanır ve cihazın, bir radyo veya cep telefonunun sesi aldığı gibi web’den bilgi almasına izin verir. Daha sonra bu bilgileri radyo dalgalarına dönüştürür ve yayarak etkin bir şekilde kendi çevresinde küçük, yerel bir alan oluşturur. Bu alan “Kablosuz Yerel Alan Ağı” veya kısaca “WLAN” olarak adlandırılır.

Radyo dalgalarının kısalığı nedeniyle, Wi-Fi sinyali çok uzağa gitmez Örneğin, ortalama bir evin her yerine ve doğrudan dışarıdaki sokağa kapsama sağlayacak kadar uzağa gidecektir, ancak daha uzağa gitmez. Bir kablosuz hub genellikle evinizdeki herhangi bir odada internete bağlanmanızı sağlamak için yeterlidir, ancak sinyal hub’a ne kadar yakın olursanız o kadar güçlü olacaktır.

Bilgileri internete yüklediğinizde – örneğin bir bağlantıya tıklayarak veya bir e-posta göndererek – süreç tersine işler; cihazınız, sinyali dönüştüren ve geniş bant bağlantısı üzerinden geri ileten kablosuz vericiye bir radyo sinyali aracılığıyla bilgi gönderir.

Telefon veya bilgisayar gibi bir cihazın Wi-Fi sinyallerini alabilmesi için, ilgili teknolojiye sahip olması veya bir kablosuz adaptörün takılması gerekir. Bir çok cihaz kutudan çıktığında Wi-Fi sinyallerini alabilir şekildedir.

Wi-Fi’ın Avantajları

Wi-Fi özellikli cihazlara sahip olmanın önemli bir avantajı, dışarıdayken diğer Yerel Alan Ağlarına (ve dolayısıyla internete) ve ev ağınıza bağlanmanıza izin vermesidir. Pek çok telefon internete telefon sinyali yoluyla bağlanmaya izin verirken, bu düzensiz ve bazen telefon tarifenize bağlı olarak maliyetli olabilir.

Örneğin, yurt dışına seyahat ederken, yerel bir LAN’ı ücretsiz olarak kullanma yeteneği, bir telefon ağı üzerinden internet bağlantısı için dolaşım ücretlerini ödemeden haberleşmenize olanak sağlar.

Birçok kafe ve dükkan, genellikle kullanımı ücretsiz olan kendi WLAN’larını kurmuştur; ilk bağlanmayı denediğinizde bir parola girmeniz gerekebilir. Birçok kişi bağlantıyı aynı anda paylaştığından, evdeyken olduğu kadar hızlı bir bağlantı kuramayabilirsiniz, ancak basit ihtiyaçlarınızı karşılayabilir.

Wi-Fi Tehditleri

Ancak açık Wi-Fi networklerinde sorunlar da bulunur. Bunları şöyle gruplandıralım;

  1. Yetkisiz Erişim : özellikle şifrelerinizin basit olması ya da bir şekilde sızması sonucu, Wi-Fi networkünüze sızan yetkisiz kişiler, bu network üzerindeki cihazlara erişebilir, kullanabilir.
  2. Yanlış Kurulum : yanlış kurulum sonucu komşu Wi-Fi’a menzildeyken bağlanma riski
  3. Şeytani İkiz : Bu trafiği gözetlemek, verileri çalmak ve sisteme sızmak için kurulmuş, ücretsiz görünen bir Wi-Fi olabilir. Ya da havaalanı, cafe gibi yerlerde bu tür Wi-Fi networkler yayınlanıyor ve sizi ücretsiz bağlanmaya teşvik ediyor olabilir. Bunlar kötü amaçlı yazılımları (truva atı) yüklemeyi hedefliyor da olabilirler.
  4. Ad-Hoc Ağı : Güvenlik kontrollerinden ve kötü amaçlı yazılımlara maruz kalma riskinden kaçınmak için eşler arası bağlantıları kullanır.
Bu sayfa, Wikinüvisler tarafından hazırlanmıştır. Sayfada hata ya da yanlışlık varsa, [email protected] adresine bildirebilirsiniz.Ekleme yapmak ya da Wikinüvis olmak için tıklayınız. 

Wiki-Turk, alt sitesidir ve orada yayınlanan haberlerle ilgili olarak –merak eden, bilmeyen okuyucularımız için– kavramlar, olaylar, insanlar, şirketler/kurumlar ve ürünler/hizmetler konusunda (haber dışındaki) teknik bilgiyi sağlar.

Sidebar