Super Uygulama (Super App)

Süper uygulama, tek bir şemsiye altında çeşitli hizmetler sunan şirketler tarafından geliştirilen bir platformdur. 

Bir süper uygulamanın fiziksel dünyadaki karşılığını, çeşitli markalara, mağazalara, içecek-yiyecek firmalarına perakende alanı sağlayan bir alışveriş merkezi ile örnekleyebiliriz. Başka deyişle, “bir süper uygulama”, şirket içi teknoloji ve 3. taraf entegrasyonları aracılığıyla sunulan bir hizmet ve teklif pazarıdır.

“Süper app” terimi ilk olarak BlackBerry’nin kurucusu Mike Lazaridis tarafından 2010 yılında kullanıldı. Bunu , insanların her gün kullanacakları “çok sayıda uygulamanın kapalı bir ekosistemi” olarak tanımladı [1].

2 Örnek : AliPay ve WeChat

Super Uygulamalara 2 önemli örnek AliPay ve WeChat’dir. Bir mesajlaşma uygulaması olarak başlayan Çin’in WeChat’i, yaklaşık on yıl içinde, kullanıcıların birçok şeyi yapmasına olanak tanıyan 1 milyon “mini program ” barındıran bir ekosisteme dönüştü – taksi sipariş edin, kredi başvurusu yapın, yerel işletmelerle, devlet hizmet sağlayıcılarıyla ve hatta ünlülerle işlem yapın. En iyi yanı, tüm bu işlemlerin (ödemeler dahil) WeChat ekosistemi içinde gerçekleşmesidir.Sonuç olarak WeChat, kullanıcı başına ortalama 7 ABD Doları (ARPU) elde etmeyi başardı – bu Whatsapp’ın ARPU’sunun 7 katı. Alibaba’nın bir parçası olan Alipay , daha sıkı sıkıya bağlı bir hizmet ekosistemine sahiptir. Birincisi, popüler e-ticaret platformları Taobao ve Tmall’da (Alibaba’ya aittir) ana ödeme yöntemidir. Şirket, bu üç hizmetten sosyal ve işlemsel verileri toplar ve finansal hizmetler kolu olan Ant Financial’a gönderir. Ant Financial ise bunu tüccarlar ve tüketiciler için bir kredi derecelendirme sistemi oluşturmak ve kişisel ve ticari krediler sağlamak için kullanıyor. Tüccarlar daha fazla envanter satın alacağından, teminatlı finansman Alibaba’nın e-ticaret platformlarından birine geri dönecektir.

Super Uygulamaların Faydaları

  • Daha hızlı ve daha az riskli ürün lansmanları : Halihazırda pazarlayacağınız bir hedef kitleniz ve aynı zamanda doğru teklifi şekillendirmenize ve doğru zamanda doğru kişilere sunmanıza yardımcı olacak zengin veriler var.
  • Daha düşük ürün sahipliği ve geliştirme maliyetleri : WeChat’teki ‘mini uygulamaların’ çoğu şirket içinde geliştirilmedi, ancak WeChat’in geniş kullanıcı tabanıyla iş yapmak isteyen şirketler tarafından entegrasyon yoluyla oluşturuldu. Çoğu “süper uygulama”, ürünlerini ölçeklendirmek için platform tabanlı yaklaşımı izler.
  • Müşteri Tanıma maliyetlerinin Daha Az Olması  : Ant Financials, kredi başvuru ve onay sürecini 3 dakikaya indirmeyi başardı (çok düşük temerrüt oranlarını korurken). Çoğu müşterinin her şeyi kapsayan sosyal ve finansal profilinden otomatik olarak senkronize edilir. Yeni hizmetler için yeni kullanıcıları işe almak da daha kolay hale geliyor.

Süper Uygulamalar Tekele Yol Açar mı?

Bir müşteriyi ihtiyaç duyabileceği çoğu hizmet için kendi ekosistemi içinde tutmaya çalışan bir holding kavramı, tekel olasılığını artırır. 

Ayrıca tek bir uygulama üzerinde çok sayıda işlem yapmak, profilleme (Kişisel verilerin korunması) anlamında da problemlidir. Uzmanlar, ana uygulama tarafından toplanan verilerin daha sonra makineleri yapay zeka konusunda eğitmek ve tüketici davranışını daha doğru bir şekilde tahmin etmek için kullanılabileceğini belirtiyor. 

Uzmanlar, süper uygulamaların ABD ve İngiltere gibi ülkelerde hız kazanmamasının ana nedenlerinden biri olduğunu söylüyor.

[1] What is a Super App

Sidebar