Streisand Etkisi

Streisand etkisi internetin doğasının gösteren önemli kavramlarından birisidir. Bir olayı bastırmak isterken, daha fazla yayılmasına verilen isimdir. Basılı medya organları ile internet arasındaki farkı anlamayanların yarattığı olayları göstermek için kullanılır.

Özetlersek; Streisand Etkisi internette kendisi hakkındaki çıkan bir bilgiyi / haberi gizleme, çıkartma veya sansür etmek isterken, daha fazla yayılmasına neden olmaya verilen isimdir.

Streisand Adı Nereden Geliyor?

İnternetin viral doğasını gösteren etki ismini, 2003 yılında meydana gelen bir olaydan aldı. Amerikalı şarkıcı Barbra Streisand, Kaliforniya Malibu’daki evinin fotoğraflarını havadan çeken fotoğrafçı Kenneth Adelman’ı ve Pictopia.com’u “kişisel mahremiyeti ihlal” suçlamasıyla mahkemeye verdi. Adelman aslında bir dökümanter için bütün sahili fotoğraflıyordu. 50 milyon $’lık tazminat istenen dava 12 bin sahil fotoğrafının içinden Streisand villasının resimlerinin kaldırılması ile sonuçlandı.

Davaya kadar bu fotoğrafları gören insan sayısı çok azdı. Ama dava ile birlikte fotoğraf ortaya çıktı ve 100 binlerce insan bu fotoğrafları online ortamlarda ve forumlarda paylaştı.

Bu fenomen, internetin viral doğası tarafından körüklendi. 2005 yılında, bir tatil köyü, pisuarlarından birinin gösterildiği fotoğrafları engelletmek için dava açmıştı. Techdirt.com’dan yazar Mike Masnick, davayı gündeme getirdi ve bu etkiyi isimlendirdi [2].

Avukatlar, çevrimiçi sevmedikleri bir şeyi bastırmaya çalışmak gibi basit eyleminin, çoğu insanın asla göremeyeceği o şeyin (bazılarında pisuarın bir fotoğrafı gibi) çok daha fazla sayıda insan tarafından görülmeye hazır hale geleceğini ne zaman farkedecekler? Buna Streisand Etkisi diyelim.
– Mike Masnick, Techdirt.com , 5 Ocak 2005

Streisand etkisi “psikolojik tepki”ye bir örnektir , insanlar onlardan bazı bilgilerin saklandığının farkında olduklarında, bu bilgilere erişmek ve bunları yaymak için daha fazla motive olurlar.

  1. TODAY’S BUSINESS LAW: Attempt to suppress can backfire
  2. For 10 Years Everyone’s Been Using ‘The Streisand Effect’ Without Paying; Now I’m Going To Start Issuing Takedowns

Sidebar