Sınır Ağ Geçidi Protokolü (BGP)

Bu madde henüz taslaktır ve eksiktir. Daha sonra yeniden inceleyiniz.

Sınır Ağ Geçidi Protokolü, İnternet için yönlendirme protokolüdür. BGP kısaltması, ingilizcesi olan “Border Gateway Protocol” tanımının başharflerinden oluşur.

Nasıl Çalışır

BGP protokolü, Otonom Sistemlerin (AS) sınır yönlendiricileri (border router – ASBR) arasında iletişim için oluşturulan TCP bazlı bir methoddur. Yönlendirilebilir IP önekleri (prefix) değiştirilerek çalışır. Tüm aktif İnternet Otonom sistemleri arasında BGP çalışır.

BGP bir yol vektörü protokolüdür ve BGP-özellikli ASBR’ler, İnternet yönelimli IP öneklerinin bir listesiyle birlikte Otonom Sistem (AS) yolu ile birlikte o vektör önekine ulaşılması gereken ASN’lerin listesiyle birlikte yol vektörü mesajları gönderir.

BGP şu anda İnternet üzerinden yaklaşık 800.000 İnternet yönlendirmeli ön eki yönetmektedir.

BGP Rota Sızması

RFC 7908’deki İnternet Mühendisliği Görev Gücü (IETF), BGP Rota Sızmasını “rota anonsunun amaçlanan sahanın dışına dağılması” şeklinde tanımlıyor.

RFC 7908, “bir rota sızmasının sonucu trafiğin istenmeyen bir yoldan veya trafik analizini mümkün kılabilecek istenmeyen bir yoldan yönlendirmesi olabilir ve aşırı yük veya kara delik ile sonuçlanabilir” diyor.

Neden Meydana Gelir?

RFC 7908, “çoğu zaman yanlışlıkla yapılan yanlış yapılandırmalardan kaynaklanmaktadır. ” diyor.

Kapsamlı BGP katmanı görünürlüğü, şebeke operatörlerinin, BGP rota sızıntısı sırasında duyurusu yapılan kötü rotaları yayma yönünde yukarı yöndeki ISS’leri tanımlamasına yardımcı olabilir. BGP tarafından başlatılan rota değişikliklerini gerçek zamanlı olarak görselleştirirken veya değiştirirken sentetik web uygulama testi yapabilen ağ izleme araçları kullanılarak rota sızıntıları tespit edilebilir.

Sidebar