PGP Şifreleme

PGP, insanların çevrimiçi ortamda özel iletişim kurmasını sağlayan bir şifreleme yöntemidir. İsmini “Pretty Good Privacy (Çok iyi Güvenlik)” İngilizce kelimelerinin baş harflerinden alır.

PGP kullanarak bir mesaj gönderdiğinizde, mesaj İnternet üzerinden geçmeden önce cihazınızda okunamayan şifreli metne dönüştürülür. Metni cihazında tekrar okunabilir mesaja dönüştürmek için anahtar yalnızca alıcıda bulunur.

Pretty Good Privacy (PGP), hem şifreli e-postalar göndermek hem de hassas dosyaları şifrelemek için kullanılan bir şifreleme sistemidir. 1991’deki icadından bu yana, PGP e-posta güvenliği için fiili standart haline geldi.

PGP’nin popülaritesi iki faktöre dayanmaktadır. Birincisi, sistemin başlangıçta ücretsiz bir yazılım olarak sunulması ve bu nedenle e-posta mesajları için ekstra bir güvenlik düzeyi isteyen kullanıcılar arasında hızla yayılmasıdır. 

İkincisi ise, PGP hem simetrik şifreleme hem de açık anahtarlı şifreleme kullandığından, hiç tanışmamış kullanıcıların özel şifreleme anahtarlarını değiştirmeden birbirlerine şifreli mesajlar göndermesine izin verir.

Sidebar