Endeavor Türkiye

Endeavor Derneği, 1997 yılında Peter Kellner ve Linda Rottenberg tarafından merkezi New York’da kurulan bir girişimci destekleme derneğidir. Dünyanın dört bir yanından, farklı kültürlerden ve alt yapılardan gelen girişimci ve iş insanlarını ortak bir hedef için birleştiren, uluslararası bir ağdır.  33 ülkede faaliyet gösteren Endeavor Derneği, Türkiye’de 2006 yılından beri faaliyet gösteriyor.

Tüm dünyadan 1700’den fazla girişimci ve 3200’den fazla mentörü ağında bulunduruyor.

Dernek Ne Yapıyor?

Endeavor Derneği, sürdürülebilir ekonomik kalkınma amacıyla seçilmiş etkin girişimcilere – ümit vaat eden yarının büyük işletme sahiplerine – ivme kazandırmak üzere yerel ve uluslararası fikir önderlerinden oluşan mentör, danışman ve yatırımcı ağı üzerinden maddi ve manevi destek sunuyor.

Endeavor Derneği bir yandan en hızlı değer ve nitelikli istihdam fırsatları yaratan bu yenilikçi girişimcilere destek sunarken, diğer yandan sürekli geliştirdiği topluluğunun deneyim ve bilgi birikimlerini değerlendirerek yerel ekosistemleri geliştirme vizyonuyla farklı özendirme ve lobicilik çalışmalarında önderlik yapıyor.

Endeavor Türkiye

Türkiye’de 2006 yılından bu yana Yönetim Kurulu Üyeleri ve mentörlerinin desteğiyle büyüme aşamasındaki Scale up şirketleri tespit ederek büyümelerine ivme kazandırıyor. 2014 yılında Endeavor’ın İstanbul’da yürüttüğü Teknoloji Sektörü Raporu’na göre, sadece 3 Scaleup aşamasındaki şirket, tüm girişimcilik ekosisteminin gelişimine %60 oranında katkıda bulunuyor.

Dernek destek olacağı girişimcileri 4 aşamada seçiyor

  • Tanışma Toplantısı
  • Mentör Görüşmeleri
  • Yerel Seçim Paneli
  • Uluslararası Seçim Paneli

Türkiye Yönetim Kurulu

Endeavor Türkiye’nin Haziran 2017’den itibaren Yönetim Kurulu, Emre Kurttepeli başkanlığında; Ali Koç, Alp Saul, Barbaros Özbugutu, Bülent Akgerman, Bülent Çelebi, Cansen Başaran-Symes, Dilnişin Bayel, Ebru Dorman, Ebru Özdemir, Emre Zorlu, Fady Jameel, Hayri Çulhacı, İlker Koçer, Murat Özyeğin, Nevzat Aydın, Özcan Tahincioğlu, Suzan Sabancı Dinçer ve Tankut Turnaoğlu’ndan oluşmaktadır.

Türkiye’de Kaç Şirkete Destek Oldu

Endeavor’ın, Türkiye’den seçilen 62 şirketi arasında Yemeksepeti, Peak Games, Insider, Gram Games ve son dönemde exit yapmış olan iyzico ve Foriba gibi şirketler bulunuyor.

Sidebar