DeepFake (Derin Sahtecilik)

DeepFake, sahte görüntü yaratmak anlamına geliyor. DeepFake görüntü yaratmak için insan imajının sentezi yapay zeka daha doğrusu “Makine Öğrenimi [1]” kullanılır. Bir kişinin mevcut görüntü ve videoları Analiz edilir. Bunlardan hareketle yeni ve/veya olmayan görüntüler yaratılır.

Nasıl Geliştirildi

DeepFake bir akademik proje olarak başlatıldı. Proje 2017 yılında Ohad Fried [1] isimli öğrencinin, Princeton Üniversitesinde, yüksek lisans tezi olarak, bilgisayar bilimcisi Adam Finkelstein ile çalışması ile  başlamış.

Stanford Üniversitesi, Max Planck Bilişim Enstitüsü, Princeton Üniversitesi ve Adobe Research’ten bir araştırma ekibi, geliştirdikleri algoritma aracılığıyla bir videodaki konuşmalara yeni bir “yapay” parça ekleyip çıkarmayı, word dosyasındaki bir yazıyı düzenlemek kadar basit bir hale getirmişler. Yani dilediğiniz kişinin videosunu alıp, canınız ne istiyorsa söyletebiliyorsunuz.

Düzenleyici, bir metni kullanarak videoyu değiştirebilir. Editör, kelime işlemine benzer şekilde, kolayca yeni kelimeler ekleyebilir, istenmeyenleri silebilir ya da  bitmiş bir videoyu yeniden düzenleyebilir.

İsim Nereden Geliyor?

“Deep” yani derin kelimesi, internetin yeraltını ifade eden DeepWeb’e benzetilerek konulmuştur.

Linkler

[1] Şimdi Derin Sahtecilik Videoları (Deep Fake) Geliyor

Sidebar