Dapps

“Dapp” veya “merkezi olmayan uygulama”, dağıtılmış bir ağda çalışan bir yazılım uygulamasıdır. Merkezi bir sunucuda değil, uçlar arasında çalışan, merkezi olmayan bir ağda barındırılıyor.

Merkezi Olmayan Uygulamaların Doğuşu

Konsept henüz emekleme aşamasında olduğundan, Dapp’ın ne olduğuna dair tek bir tanım olmayabilir. Bununla birlikte, Dapps’in göze çarpan ortak özellikleri vardır:

  • Açık Kaynak : İdeal olarak, özerklikle yönetilmeli ve tüm değişikliklere, kullanıcılarının fikir birliği veya çoğunluğu tarafından karar verilmelidir. Kod tabanı inceleme için mevcut olmalıdır.
  • Merkezi olmayan : Uygulamanın işleyişinin tüm kayıtları , merkezileştirmenin tuzaklarından kaçınmak için halka açık ve merkezi olmayan bir blok zincirinde saklanmalıdır .
  • Teşvik edildi : Blok zincirinin doğrulayıcıları, uygun şekilde kriptografik belirteçlerle ödüllendirilerek teşvik edilmelidir.
  • Protokol : Uygulama topluluğu, değer kanıtı göstermek için bir kriptografik algoritma üzerinde anlaşmalıdır. Örneğin, Bitcoin Proof of Work (PoW) kullanıyor  ve Ethereum şu anda PoW kullanıyor ve gelecekte hibrit PoW / Proof of Stake (PoS) 5 planları yapıyor .

Yukarıdaki tanıma uyursak, ilk Dapp aslında Bitcoin’in kendisiydi. bitcoin , merkezileştirme ve sansür etrafında dönen sorunlardan kaynaklanan, uygulanmış bir blok zinciri çözümüdür. Bitcoin’in, aracılar ve merkezi otoriteler olmadan verimli işlemlere izin veren, kendi kendini idame ettiren bir kamu defteri olduğu söylenebilir .

Dapp nedir

Diğer Akıllı Sözleşme Platformları

ethereum , bir dizi akıllı sözleşme platformunun yolunu açtı. EOS ve Tron’a odaklanacağız çünkü Ethereum ile birlikte bu iki platform en çok geliştirici aktivitesine sahip olanlar.

STEEM yaratıcısı Dan Larimer tarafından desteklenen EOS, piyasadaki en heyecan verici projelerden biridir. Ana hedefleri, geliştiricilere, Ethereum’un şimdiye kadar başaramadığı , oldukça ölçeklenebilir bir platform sağlamaktır .

Tron, kendileri için büyük bir kitle toplamak için ölçeklenebilirlikten de yararlandı. Ancak, onları kripto alanında ayıran şey, kurucuları Justin Sun tarafından yapılan agresif pazarlama ve tanıtımdır.

Sidebar