CTR (TO)

Reklamınızı veya ücretsiz ürün listelemenizi gören kişilerin onu ne sıklıkta tıkladığını gösteren bir oran. Tıklama oranı (TO), anahtar kelimelerinizin ve reklamlarınızın ve ücretsiz listelemelerinizin ne kadar iyi performans gösterdiğini ölçmek için kullanılabilir.

Yani CTR (Click Through Rate) diğer bir adıyla Tıklama Oranı (TO), bir web sitesinde görüntülenen reklamın, kullanıcıların tarafından tıklanma oranıdır.

Örneğin bir web sitesinde reklam 100 kere görüntülenmiş ve 1 kere tıklanmışsa, bu sayfa için CTR %1’dir. 2 kere tıklanmışsa % 2dir. Yani “Tıklanma Sayısı / Reklamın Gösterim Sayısı = Tıklama Oranı”dır.

Reklamlarınızın, listelerinizin ve anahtar kelimelerinizin her birinin hesabınızda listelendiğini görebileceğiniz kendi TO’ları vardır.

İdeal Tıklama Oranı Nedir?

Yüksek bir TO, kullanıcıların reklamlarınızı ve girişlerinizi yararlı ve alakalı bulduğunun iyi bir göstergesidir. TO ayrıca, Reklam Sıralamasının bir bileşeni olan anahtar kelimenizin beklenen TO’suna da katkıda bulunur. İyi bir TO’nun reklamını yaptığınız ürün veya ağlar ile ilgili olduğunu unutmayın.

Tıklama oranı web yayıncılarının gelir elde etmesi için oldukça önemlidir. Zira ne kadar çok kullanıcı dengeli şekilde reklama tıklarsa site sahibinin elde edeceği gelir de o kadar yüksek olacaktır.

Banner gösterim oranı % 1-2 arasında olması uygun orandır. Yüksek olması, reklamın “geliri arttırmak amaçlı olarak” tıklandığı düşüncesi yaratır. Daha düşük olması ise reklam gösteriminin başarısız olduğu anlamına gelir.

Sidebar