Behçet Envarlı

İlk Yılları

Şubat 1948’de Eskişehir’de doğan Behçet Envarlı, Orta Okul eğitimini Eskişehir Maarif Koleji’nde , lise öğrenimi Amerikan Robert Lisesi’nde,  yüksek öğrenimini ise Robert Kolej Yüksek Okulu İş İdaresi ve İktisat Bölümü’nde  tamamlayarak 1970 yılında mezun oldu. Askerlik görevini yerine getirdikten sonra Nisan 1972’de IBM Türk Limited Şirketi’nde çalışma hayatına başladı.

IBM Yılları

IBM Türk’teki ilk görevi olan Mali Analistlik pozisyonunda 3 yıl çalıştıktan sonra Pazarlama Bölümüne geçerek  3 yıl da Pazarlama Mümessili olarak görev yaptı ve her yıl kotasını tamamlayarak üç yıl üst üste IBM Yüzde Yüz Kulübüne katılamaya hak kazandı.

Daha sonra yönetici pozisyonu olarak 1978 yılında Mali Hizmetler Müdürü, 1979 yılında Muhasebe Müdürü ve 1980 yılından itibaren 4 yıl süreyle  Mali İşler Bölüm Müdürlüğü yaptı.

1984 yılında IBM PC’nin Türkiye’de ilan edilmesi görevini üstlenerek ve IBM PC Bölüm Müdürü olarak PC Yetkili Satıcılık düzenini kurdu. PC’nin yaygınlaşması ve özellikle Anadolu’da ilgi görmesini sağlamak üzere  “bayilik” teşkilatının genişletilmesinde önemli çalışmalar yaptı.

Daha sonra 1987 yılında IBM Türkiye pazarlama faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla kurulan  Pazarlama Destek Bölüm Müdürlüğü’ne atandı. 1992 yılından itibaren de  çeşitli   pazarlama konularında Bölüm Müdürlüğü yaptıktan ve tüm çalışma hayatını IBM Türk Limited Şirketi’nde  geçirdikten sonra Kasım 1998’de IBM Erken Emeklilik Programı’ndan yararlanarak emekli oldu.

Sivil Toplum Kuruluşları Dönemi

Emekli olduktan hemen sonra sivil toplum kuruluşlarından TÜBİSAD’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi. Dört yıl süreyle TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttükten sonra Mayıs 2002’de TBV Genel Sekreterliği görevini üstlendi.

10 yılı aşkın bir süre bu görevi yürüttükten sonra 2013 yılı başında Dijital Türkiye Platformu Koordinatörlüğü görevine başladı. Aynı tarihten itibaren TBV Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi.

Sidebar